Często słyszy się o przypadkach zderzenia samochodu z dzikim zwierzęciem, które raptem wyskoczyło na drogę z lasu lub pola. Kto w takim przypadku ponosi odpowiedzialność i powinien wypłacić odszkodowanie?
Szkoda powstała w pojeździe (w najlepszym przypadku) jest często sporych rozmiarów. Aby dochodzić roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkód wyrządzonych przez zwierzęta należy w pierwszej kolejności ustalić, czy zwierzę, które wyrządziło szkodę w pojeździe jest zwierzyną łowną, czy też należy do innych rodzajów zwierząt.
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta żyjące w stanie wolnym (dzikim) regulują przede wszystkim przepisy szczególne, tj. przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie. Zgodnie z jego przepisami (art. 46 ust. 1), dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych: w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania. Jednym z podstawowych zadań, należących do dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich, jest ochrona zwierzyny przed zagrożeniem ruchu pojazdów samochodowych na drogach krajowych i wojewódzkich (art. 11 ust. 2 pkt.8), poprzez uniemożliwienie lub ograniczenie migracji zwierząt do dużych skupisk ludzkich a także dbanie o właściwe oznakowanie dróg znakami ostrzegającymi o bytowaniu (wędrówkach) w tej okolicy dzikich zwierząt. I tak w przypadku wyrządzenia szkody przez dzikie zwierzę łowne może się okazać, że odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca bądź dzierżawca obwodu łowieckiego, z uwagi na niedochowanie ciążących na nich obowiązków w zakresie gospodarki zwierzyną łowną.
Także w sytuacji, gdy z przyczyn zaniedbań w zakresie informowania zarządców dróg o wędrówkach zwierząt bądź zaniedbań w zakresie ograniczenia lub uniemożliwienia migracji zwierząt i dopuszczania do ich swobodnego przemieszczania się dojdzie do wystąpienia szkody np. kolizji drogowej z udziałem zwierząt łownych, wówczas po stronie osoby poszkodowanej powstanie roszczenie o jej naprawienie do podmiotu winnego zaniedbań. Wówczas z roszczeniami można zgłosić się bezpośrednio do "sprawcy", czyli podmiotu, który dopuścił się zaniedbań szkody, bądź do jego ubezpieczyciela w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Odmowa wypłaty świadczenia osobom poszkodowanym przysługuje prawo wystąpienie z powództwem odszkodowawczym do sądu powszechnego właściwego miejscowo według zamieszkania pozwanego.
/ps/
czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>