Licealiści z I LO na olimpiadzie o prawach człowieka

Dwoje licealistów z pierwszego ogólniaka – Katarzyna Łyczko i Michał Woś – reprezentowało województwo śląskie podczas odbywającej się w Toruniu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.

24 i 25 kwietnia w Toruniu odbył się etap centralny XVII Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka. Województwo śląskie reprezentowało czterech uczniów, w tym dwóch z I LO im. Jana Kasprowicza w Raciborzu: Katarzyna Łyczko i Michał Woś. Opiekunem grupy był nauczyciel historii i WOS Krystian Łyczek. Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat praw człowieka oraz sposobów ich ochrony w powiązaniu ze znajomością historii najnowszej oraz zagadnień z zakresu przedmiotu wiedza o społeczeństwie. W tym roku olimpiada odbywała się pod hasłem "Wolność od strachu i niedostatku" – ekonomiczne aspekty praw człowieka. Kasia i Michał musieli przejść kilka etapów by zakwalifikować się do etapu centralnego.

- reklama -

Olimpiada podzielona jest na 3 części. Etap szkolny składa się z testu pisemnego oraz eliminacji ustnych. Kolejny etap okręgowy to przygotowanie opinii prawnej z zakresu prawa międzynarodowego publicznego. – Często jest uważany za najtrudniejszą część olimpiady, jednak daliśmy radę – przyznaje Michał. Następnie dla osób których prace zostały zakwalifikowane do dalszego etapu jest egzamin ustny przed komisją okręgową, który tym razem odbył się 6 marca na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Prawa i Administracji. Zarówno Kasia jak i Michał uzyskali maksymalną ilość punktów do zdobycia i tym samym zakwalifikowali się to etapu centralnego olimpiady, który odbył się 24-25 kwietnia 2010 r. w Toruniu na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Etap ten składał się z egzaminu ustnego oraz z superfinału procesowego dla najlepszych dziesięciu uczestników. Uczniowie I LO uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka oraz wynikające z tego uprawnienia – zwolnienie z matury z wiedzy o społeczeństwie oraz maksymalną liczbę punktów z rekrutacji na liczne kierunki uczelni w Polsce.

 

 

 

 

– Dojście do etapu centralnego nie było łatwe, wymagało specjalistycznej wiedzy z zakresu praw człowieka. Jednakże jest to tematyka, która mnie interesuje, więc wgłębianie się w nią sprawiło mi przyjemność – mówi Kasia. – Dzięki temu, że olimpiada odbywała się w Toruniu mieliśmy również świetną okazję do zwiedzenia miasta i poznania jego historii. Naszym przewodnikiem był opiekun Krystian Łyczek, który bardzo dobrze zna Toruń, gdyż właśnie w tutaj odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy im. gen. Józefa Bema – opowiada Michał. – Miasto rzeczywiście zrobiło na nas niesamowite wrażenie, a szczególnie gotyckie kościoły św. Jakuba oraz św. Jana – dodaje Kasia.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj