Prof. Jan Miodek o logu – LIII

Nurtuje mnie czy słowo logo jest odmienne, czy może tak, jak w przypadku kakaa, odmienia się tylko w określonych przypadkach – pisze Czytelnik Portalu raciborz.com.pl. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek : Panie Profesorze, pojawił się problem z odmianą słowa logo w dopełniaczu liczby mnogiej. Czy wyraz ten w ogóle jest odmienny?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Oficjalna norma mówi jeszcze o nieodmienności tego słowa, ale ja myślę, że to jest dzisiaj słowo tak popularne, że jest to to logo (rodzaj nijaki), czyli nie widzę tu przeciwwskazań żeby nie widziało się loga, żeby się przypatrywano logu, żeby się widziało logo, żeby się zachwycać… ha!- ten narzędnik: zgodnie z tradycją polszczyzny należałoby to zmiękczyć, prawda? To taki będzie różny stopień adaptacyjności tego słowa. Tak, jak mamy kakao (ustalenie takie, jak przy logo)- słowo nieodmienne, ale każdy z nas powie, że ostatecznie dopełniacz – kakaa, celownik – kakau, narzędnik – kakaem, nie jest żadnym przestępstwem morfologicznym. Nic natomiast nie zrobimy w szóstym przypadku: w czym? – no oczywiście nie może być – w kakale, musi być tylko w kakao. Ja jeśli idzie o logo, widzę przeciwwskazania paradoksalnie, w piątym przypadku, dlatego że w zgodzie z tradycją wymawianiową, należałoby po polsku powiedzieć zachwyca się tym logiem, a ja zachwycałbym się logo. Natomiast nie widziałbym loga, przyglądałbym się logu – nie widzę przeciwwskazań. Liczba mnoga: w mianowniku te loga, a już w drugim przypadku znów kłopot: czy w zgodzie z tradycją powinno być: lóg, log (logów nie wchodzi w grę, bo przecież to nie jest rodzaj męski)? Przyglądałbym się logom, zachwycałbym się logami, o logach też bez zastrzeżeń bym powiedział. Podsumowując: nie odmieniałbym tego słowa bezwzględnie w piątym przypadku liczby pojedynczej i drugim przypadku liczby mnogiej, czyli zachwycałbym się logo, nie widziałbym tych logo.

 

 

 

Słuchaj:

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek. 

- reklama -

5 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here