Odra przekroczyła stan alarmowy o ponad 2 metry i zbliżała się do poziomu 9 metrów. Na godz. 23 ogłoszono ewakuację, ale większość rodzin postanowiła zostać w domach. Na ten moment wszystko skończyło się dobrze, fala minęła Racibórz. Kolejna kulminacja wody dziś w nocy.
Około piątej rano najwyższa fala powodziowa przeszła przez miasto. Zdaniem kapitana Pawła Sowy z raciborskiej policji – W kulminacyjnym momencie na wałach pozostał metr zapasu.
Ewakuacja mieszkańców właściwie zakończyła się jedynie gotowością do akcji, gdyż tylko nieliczni zechcieli opuścić domy. Do SP nr 1 przewieziono niespełna 20 osób. Głównie mieszkańcy Płoni. Na ewakuację nie zgodził się również Dom Pomocy Społecznej Złota Jesień z dzielnicy Ostróg. Przebywa tam ponad setka osób, kilka przykutych do łóżka oraz personel.
Centrum i rynek są zapchane samochodami – głownie mieszkańcy Ostroga przeparkowali pojazdy z dala od zagrożonych miejsc, niektórzy nawet przewieźli samochody i jednoślady do Brzezia. Z dzielnicy Płonia, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej gospodarstw rolnych w mieście ewakuowano zwierzęta. Dzięki obowiązującemu porozumieniu Miasta z Przedsiębiorstwem Rolno-Przemysłowym Agromax oraz firmami transportowymi specjalizującymi się w transporcie żywych zwierząt gospodarskich, ewakuowano na farmę w Roszkowie 6 koni, 26 sztuk bydła. Natomiast 70 sztuk trzody chlewnej przetransportowano do gospodarstwa rolnego w dzielnicy Miedonia
Polder Buków został wypełniony około 2:00 – 3:00 nad ranem, później przez miasto całkowity przepływ wody wynosił około 2000m3/sekundę. przyjmuje wodę zmieniła się godzina prognozowanego przepływu wody przez Racibórz.
Przez cała noc pracował sztab kryzysowy, przez wiele godzin strażacy umacniali wały, głównie w okolicy mostu na Gliwickiej oraz na wysokości parku zamkowego.
Krótko po północy zamknięto most nad kanałem Ulga przy ulicy Gliwickiej – aktualnie objazd drogi 919 prowadzi od Markowic przez Oborę i drugi most ul. Rybnicką, który nadal jest przejezdny.
Zagrożenie powodziowe jest nadal wysokie. Od godzin rannych stany wód na dopływach (prawym i lewym) Odry rosną, również na Olzie i Ostrawicy. Sześć na siedem zbiorników retencyjnych po stronie czeskiej jest wypełnionych, również wypełniony jest Polder Buków. Służby czeskie prognozują przepływ Odry na powyżej 1200 m3/s to jest o 200 m3/ s więcej niż w obecnej sytuacji. Jak podaje rzecznik UM – Podobnych przepływów można spodziewać się na Olzie. W związku z dalszymi prognozowanymi opadami w Dorzeczu Odry, można spodziewać się fali kulminacyjnej dzisiejszej nocy.
//i/
„Ewakuacja mieszkańców właściwie zakończyła gotowością do akcji, gdyż nieliczni zechcieli opuścić domy.”
co autor miał na myśli??
Pozdrowienia 🙂 Dla Pani Ze Zdjecia I Dla Pana Fotografa.
Panie Prezydencie jeżeli wysadzi Pan wały będzie się Pan smażył w piekle
Pozdrawiam Panią Marysię! Cieszymy się, że woda tym razem nie narobiła szkód.