Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne, groźne dla zdrowia, a nawet życia. Gdy woda opadnie, na zalanych terenach można się spodziewać największego zagrożenia. Dowiedz się jak można się go ustrzec.
By zminimalizować zagrożenie, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny apeluje, aby dokładnie sprawdzić przed spożyciem artykuły żywnościowe, pozostawione w miejscach objętych powodzią. Żywność zanieczyszczona, spleśniała jest szkodliwa. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, jaja, ryby) oraz warzywa należy traktować jako zakażone. Nie dopuszczać, by stykały się z produktami przygotowywanymi do spożycia.
Nie należy jeść, a zwłaszcza podawać dzieciom produktów, które:
– zostały zalane lub zawilgocone, a nie są hermetycznie spakowane, jeśli nawet nie wykazują oznak zepsucia,
– mają zmieniony zapach, konsystencję, barwę, smak,
– mają widoczną pleśń lub zapach spleśniały, stęchły,
– są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy, chemiczny zapach,
– są w opakowaniach pozbawionych etykiet, w związku z czym mogą być mylnie uznane za żywność, a są to np. trujące oleje,
– znaleziono je w miejscach brudnych,
– są w puszkach o wydętych wieczkach.
Nie wolno jeść mięsa oraz jego przetworów, jeśli nie zostały przebadane. Nawet gotowanie i smażenie takiego produktu nie chroni przed zatruciem, zwłaszcza niebezpiecznymi dla człowieka włośniami.
W każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza.
Katowicki sanepid ostrzega, że wszystkie ujęcia przydomowe (studnie, ujęcia z potoków itp.) należy traktować jako potencjalnie skażone, a szczególnie niebezpieczne są te, które uległy zalaniu czy podtopieniu przez wody powodziowe. Do czasu ustąpienia fali powodziowej przeprowadzanie czyszczenia i dezynfekcji urządzeń wodociągowych oraz badania jakości jest bezzasadne.
Najpierw trzeba więc wybrać wodę ze studni i oczyścić dno ze szlamu. Następnie wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i zastąpić ją warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku (ok. 10 cm). Zabetonować ubytki i szpary. Potem przystępujemy do dezynfekcji wapnem chlorowanym. Przy średnicy studni 80 cm, na każdy metr sześcienny wody potrzebna jest jedna szklanka wapna chlorowanego.
Każdą niepewną wodę należy odkazić przez przegotowanie lub przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach. Odkażanie nie usuwa jednak zanieczyszczeń chemicznych (azotanów), mogących wywołać u niemowląt sinicę, która przy braku natychmiastowej pomocy lekarskiej bywa śmiertelna. Kobiety ciężarne i dzieci powinny korzystać wyłącznie z badanej wody. Wodę do płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo, do mycia zębów należy zawsze gotować przed użyciem.
/p/