Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa koło w Raciborzu od kilku lat prowadzi promocję zdrowia i tym samym realizuje element działań medycyny anti-aging, czyli prewencyjnej i przeciwstarzeniowej. Jednym z działań są organizowane od 6 lat Dni Promocji Zdrowia.
Anti-aging wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, bo długość życia dzięki osiągnięciom cywilizacyjnym sukcesywnie się wydłuża, a ludzie pragną zachować taki sam komfort życia, jakim cieszyli się w latach swojej młodości. Medycyna przeciwstarzeniowa, różni się od medycyny klasycznej tym, że nie jest ona nastawiona na leczenie skutków choroby lecz na prewencję. Celem anti-aging jest wydłużenie i poprawa jakości życia, zachowanie witalności, świetnej sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej, młodego wyglądu oraz dobrego samopoczucia na każdym etapie życia, pomimo upływającego czasu.
Działania raciborskich pielęgniarek są adresowane do każdego człowieka, niezależnie od wieku. Nigdy nie jest za późno ani tym bardziej za wcześnie, aby poprawić stan zdrowia. W realizacji projektu VI Raciborskie Dni Promocji Zdrowia uczestniczyli: starostwo raciborskie, urząd miasta, fundacja i szpital, przy czym szczególne przysłużyła się dyrekcja szpitala Ryszard Rudnik i Włodzimierz Kącik.
Raciborskie Dni Promocji Zdrowia otworzyła Krystyna Klimaszewska – przewodnicząca koła pielęgniarek i pomysłodawczyni imprezy. – O długości naszego życia decyduje kilka czynników, takich jak: geny, styl życia, dieta i środowisko. Wiadomo, że nie mamy wpływu na to, jaką pulę genów dziedziczymy po przodkach, nie przejmujmy się tym jednak. Badania wykazują, że czynniki genetyczne jedynie w 20% odpowiadają za długość naszego życia. Reszta, czyli aż 80% zależy tylko i wyłącznie od nas samych i na tych aspektach skupia się przede wszystkim medycyna przeciwstarzeniowa. Profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób w połączeniu z odpowiednią dietą i z aktywnością fizyczną znacząco poprawią nasze funkcjonowanie. Na długość życia dodatnio wpływa nasze nastawienie do świata, osobowość i temperament. Ludzie o pozytywnym nastawieniu, otwarci na innych, towarzyscy, aktywni umysłowo, fizycznie oraz seksualnie dłużej cieszą się pełnią zdrowia – powiedziała.
Następnie przewodnicząca Klimaszewska zaprosiła do korzystania z oferty bezpłatnych badań diagnostycznych i profilaktycznych. O zapotrzebowaniu na tego typu działania świadczy liczba chętnych. Sale na wykładach lekarskich były pełne. Po wiedzę medyczną sięgali zarówno młodzi, jak i starsi raciborzanie. W punktach badań profilaktycznych pobrano ponad 500 badań na profil lipidowy i morfologię. 100 kobiet skorzystało z badań na obecność markerów nowotworowych na raka jajnika. Największym zainteresowaniem cieszyły się: pomiar ciśnienia krwi oraz pomiar glikemii we krwi, tym bardziej że te badania były połączone z oceną pracy serca oraz trzustki.
Chętnie korzystano z poradnictwa w zakresie stosowania opatrunków na rany przewlekłe. Zainteresowani mogli rozwiać wątpliwości w punkcie informacji dla osób niepełnosprawnych oraz niewidomych. Kolejki ustawiały się również do badań na obecność osteoporozy, grzybicy oraz chorób serca, nowotworów piersi i nowotworów jelita grubego.
Dni Promocji Zdrowia zakończyły się 18 czerwca. Niestety jak co roku ilość badań była ograniczona, zdecydowanie zbyt mała do oczekiwań. Liczba chętnych do skorzystania z darmowych badań z jednej strony wskazuje na to, że chętnie podejmujemy profilaktykę, z drugiej na fakt, że czynimy to zbyt okazjonalnie. – Takie dni mogłyby być przynajmniej dwa razy do roku – podpowiadają pacjenci. – Co pół roku należałoby wykonywać badania kontrolne – kwitują.
/p/