F. Mandrysz: Zamek ma być widoczny z Rynku

– Zamek po odnowieniu powinien być widoczny z Rynku, trzeba wyciąć część drzew w parku zamkowym. Teraz zamek mamy tylko na widokówkach – uważa radny Mandrysz. Okazuje się, że decyzje ile i które drzewa wyciąć zapadają na szczeblu wojewódzkim.

– Czy nie można by było wyciąć części drzewostanu w Parku Zamkowym, żeby był taki prześwit, aby chociaż z Odrzańskiej zamek był widoczny? Bo teraz jest całkowicie zasłonięty, a była całkowicie inna koncepcja – zaapelował Franciszek Mandrysz podczas poniedziałkowych obrad komisji budżetowej, której przewodniczy.

- reklama -

– Park Zamkowy który otacza zamek jest podzielony na dwie strefy. Jest ścisła strefa ochrony konserwatorskiej która otacza zamek i tam wojewódzki konserwator przyrody wydaje wszelkie pozwolenia na wycinkę, przycinkę i inne zmiany w drzewostanie – odpowiedział Wojciech Krzyżek. Wiceprezydent nadmienił, że często interweniuje na szczeblu wojewódzkim o zgodę, ale bezskutecznie. – Są organy które wydają decyzje, jest konserwator. Nie wiem co jeszcze miałbym zrobić, przypalać go, kołem łamać? – wyznał.

– Łącznie ponad 120 drzew będzie wyciętych ale większość za pomnikiem Powstańców Śląskich – poinformował Mirosław Lenk. Prezydent przyznał, że zmiany w drzewostanie były zamysłem miasta przy projektowaniu rewitalizacji parku, ale konserwator nie wyrazi zgody na wycięcie zdrowych drzew ani będących pomnikami przyrody. Przestrzegł jednocześnie, że trzeba liczyć się z protestami: – Pojawią się obrońcy drzew i będą się przywiązywać do drzewa.

– No to po co robimy remont, jak to będzie za drzewami? Trzeba mieć jakąś myśl urbanistyczną, to trzeba odsłonić i pokazać ludziom. Nie chodzi o to, by wyciąć wszystko. Pomniki zostawić, ale proszę się tam przejść, ile jest takich drzew kilkudziesięcioletnich, które wyrosły po wojnie. Takie było założenie poprzedniej kadencji, że zamek musi być widoczny i nie może być zarośnięty drzewami. Jak człowiek siedzi w kawiarni Piotruś powinien go widzieć, to jest atrakcyjność tego miejsca – skwitował przewodniczący komisji budżetowej.

 

 

/ps/

- reklama -

10 KOMENTARZE

 1. Mandryszowi niech władza wybuduje wieżę widokowa na rynku. Byle z niej już nie wyszedł bo znów bedzie chciał coś wyciąć.Swoją drogą głupota radnych nie ma granic.

 2. Te! Franio de Mika – czyżby twój guru szykował jakie ogromne ognicho?
  Mam propozycję: zostaw bratku drzewka w parku, a w zamian powiększaj waszą obleśną polankę.
  GAMONIU co to czytasz o nic się nie pytasz?

 3. .
  Ten pan ze zdjęcia poniżej, to nieugięty przyboczny pana przewodniczącego rady powiatu, dyrektora G3, doktora i szefa sekty jednocześnie.
  Takie ich będzie dalsze rządzenie, gdyż żądz u nich wiele.
  Franiu! Do zobaczenia w podziemnym kościele.

 4. Popatrzcie Francek obudził się przed wyborami i to od razu z takim przebłyskiem geniuszu! Bravo! Aż rączki same się składają do oklasków. No tak,przy Pływadle się (hehhehe) borok napracował, na Leśnej Polanie knajpa Sherwood gotowa, to miał chwilkę czasu aby pomyśleć!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here