Narodowy Bank Polski upamiętnił 100 urodziny harcerstwa

Historia polskiego harcerstwa ma już sto lat. Tę rocznicę NBP upamiętnił emisją monet okolicznościowych. – To trwała pamiątka na lata. Symbole harcerskie na monetach emitowanych przez NBP to naprawdę rarytas – mówi komendant Hufca Ziemi Raciborskiej, phm. Marek Majewski.

Historia polskiego harcerstwa ma już sto lat. Tę rocznicę Narodowy Bank Polski upamiętni emisją monet okolicznościowych – srebrnej dziesięciozłotówki i dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold. – Dla naszego Związku monety stanowią przede wszystkim swojego rodzaju unikat. To trwała pamiątka na długie lata. Znaleźć symbole harcerskie na
monetach emitowanych przez NBP to naprawdę rarytas. Pamiętać należy również, że Narodowy Bank Polski od zawsze upamiętniał najważniejsze wydarzenia, bądź rocznice w historii Polski. Harcerstwo niewątpliwie w pełni do tej historii się zapisuje – mówi komendant Hufca Ziemi Raciborskiej, phm. Marek Majewski.

- reklama -

 

Komendant Hufca Ziemi Raciborskiej, phm. Marek Majewski przyznaje, że pamiątkowe
monety wydane przez NBP to duże wyróżnienie dla ZHP i chciałby
aby każdy zuch i harcerz z naszego hufca w swojej
skarbonce czy portfelu mógł mieć taką monetę.

Polskie harcerstwo swoje początki wiąże z brytyjskim skautingiem. W Polsce idee te wśród młodych ludzi zaszczepili m.in. Olga i Andrzej Małkowscy. Z ich inicjatywy w 1910 r. we Lwowie powstały pierwsze drużyny skautów. W tym samym roku w Krakowie uczniowie I Gimnazjum św. Anny założyli „Zastęp Kruków”. Dwa lata później do słownictwa przeszło polskie określenie skautingu, czyli znane do dziś „harcerstwo”. – Centralnym motywem monety 2 zł  jest wizerunek Krzyża Harcerskiego, a na monetach 10 zł znajdują się właśnie Olga i Andrzej Małkowscy. Awers monety przedstawia m.in. postaci harcerza i harcerki przy ognisku, a po ich lewej stronie barwny wizerunek polskiej flagi. Pomiędzy postaciami harcerzy, na tle fragmentu muru z cegieł, widoczny jest symbol lilijki harcerskiej ze znakiem Polski Walczącej – wylicza komendant, który przyznaje, że również w jego portfelu znajduje się kilka takich monet.

 

          

Narodowy Bank Polski tę niezwykle ważną dla harcerstwa rocznicę postanowił upamiętnić przez wybicie monet. A jak upamiętnią ją sami harcerze? Hufiec Ziemi Raciborskiej setną rocznicę harcerstwa świętuje już od początku roku. Odbył się już Dzień Myśli Braterskiej, kominek seniorów "Harcerskie Dęby" czy harcerski piknik na 35-lecie bazy obozowej hufca w Pleśnej, ale to jeszcze nie koniec. Na raciborskich harcerzy czeka jeszcze mnóstwo atrakcji. 19 listopada w Kuźni Raciborskiej odbędzie się Gala Harcerskich Oskarów. Tego dnia zostanie również uroczyście otwarta ekspozycja "Harcerstwo na ziemi raciborskiej wczoraj i dziś" oraz nastąpi uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tabliczki na 100-lecie harcerstwa. 12 grudnia harcerze wyruszą po Betlejemskie Światło Pokoju do Częstochowy, a  na przełomie października i listopada, czekać będzie na harcerzy już kolejna odsłona III Rajdu Harcerskiego "1910-2010". – Podsumowanie roku 100-lecia harcerstwa nastąpi 17 grudnia podczas wigilii instruktorskiej. Podczas spotkania zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy dla wszystkich gromad i drużyn w roku 100-lecia. Zostaną również przekazane specjalne podziękowania dla miejsc, w których nasze jednostki mogą działać. Podczas spotkania zostanie również zaprezentowana pamiątkowa księga fotograficzna na 100-lecie harcerstwa – mówi komendant, phm. Marek Majewski.

 

/p/

Czytaj również:

ZHP zainaugurował 100-lecie harcerstwa
Phm. Marek Majewski: "Pokażemy harcerstwo na miarę XXI w."
Polskie harcerstwo ma już 100 lat
35-lecie bazy obozowej w Pleśnej

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here