
Racibórz już kolejny raz włączył się w realizację ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej "Zachowaj Trzeźwy Umysł", której organizatorami są Fundacja "Trzeźwy Umysł" oraz Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z siedzibą w Poznaniu.
Prowadzona akcja ma w atrakcyjny sposób pokazywać alternatywy wobec picia alkoholu czy zażywania narkotyków. W tegorocznej jubileuszowej 10 edycji wzięło udział ponad 1000 samorządów w Polsce. Udział w kampanii byłby oczywiście niemożliwy bez zaangażowania naszych placówek oświatowych – szkół podstawowych i gimnazjów, gdyż to głównie one są adresatem dla których przewidziano konkursy. Pedagogom tych szkół należą się słowa podziękowania. I tak w tegorocznej edycji wzięły udział następujące raciborskie szkoły: ZSP Nr 1, ZSP Nr 2, ZSP Nr 3, SP Nr 1, SP Nr 3, SP Nr 4, SP Nr 5, SP Nr 13, SP Nr 18, Gimnazjum Nr 1 oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ZSO Nr 1.

W ramach pierwszego etapu kampanii odbyło się 5 konkursów indywidualnych:
– "Życzę sobie" – plastyczny dla uczniów szkół podstawowych
– "Życzę Tobie" – plastyczny dla gimnazjalistów
– "Dwa kółka" – ulotkowy dla uczniów szkół podstawowych
– " Na dwóch kółkach" – ulotkowy dla gimnazjalistów
– "Szukamy Młodych Mistrzów – dla gimnazjalistów
Wśród tysięcy prac nadesłanych z całego kraju zostali wybrani zwycięzcy konkursów. Laureatami zostali także uczniowie z Raciborza:
1. Anna Fiołka – SP Nr 18;
2. Paulina Tumułka SP Nr 3;
3. Dominika Stugiewicz – Gimnazjum Nr 1;
4. Karolina Kulińska – SP Nr 13;
5. Krystian Bugdoł – Sp Nr 3;
6. Zosia Dworzak – SP Nr 1
/um/




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)




![Medale zawodników Łamatora na SOLT European Championship w Warszawie [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/lamator-raciborz.jpg)

![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)

![Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce [ZDJĘCIA] Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/sad-rejonowy-raciborz-marzena-korzonek.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)
![Dożynki powiatowe i miejskie w Brzeziu [ZDJĘCIA] Powiatowe i Miejskie dożynki w Brzeziu - 2024](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2024/08/Dozynki_Brzezie_DSC03806.jpg)
![Zaklęci w filmie – magiczny spektakl w Parku Roth [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2022/08/Kolory_zycia_Roth_IMG_20220827_212806.jpg)



![Raciborska biblioteka uhonorowała najbardziej aktywnych czytelników i rodziców [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/czytelnik-roku.jpg)