Historia Święta Wszystkich Świętych

0

Pierwszego i drugiego listopada nie tylko dla Katolików są dniami  szczególnej modlitwy i oddawania czci  Świętym, znanym i nieznanym oraz wspomnień naszych bliskich,  którzy odeszli  z tej Ziemi. do wieczności.

Już w III wieku  kultywowana była tradycja przenoszenia zwłok świętych lub ich relikwii do innego miejsca. W ten sposób zamierzano udowodnić, iż są oni własnością całego Kościoła..
Składano im cześć , a szczególnie tym którzy oddali swe życie za wiarę a nie wspominano o nich w miejscowych dokumentach martyrologii  ani też w kanonie Mszy św.

- reklama -

W roku 610 papież Bonifacy IV w otrzymanej od cesarza starożytnej świątyni kazał złożyć liczne relikwie a budynek poświęcił i nazwał kościołem pod  wezw. Matki Bożej Męczenników.
Od  tego czasu, dnia 1 maja oddawano tam cześć wszystkim zmarłym męczennikom.
Już w 731 roku papież Grzegorz III przeniósł tą uroczystość na dzień 1 listopada.
W 837 roku kolejny papież Grzegorz IV wydał zarządzenie aby  1 listopada był nie tylko dniem poświęconym pamięci męczenników , ale wszystkich świętych. Zaś na prośbę cesarza Ludwika I Pobożnego, rozszerzono to święto na cały Kościół Katolicki.

 

Święto Wszystkich Świętych w Polsce jest dniem wolnym od pracy, od niedawna również w sieci marketów i dużych sklepach spożywczych.
Katolicy obowiązkowo uczestniczą we Mszy św. Na cmentarzach już odbywają się popołudniowe procesje błagalne o wybawienie dusz, ludzi tam spoczywających. Odprawiana jest w ich intencji Eucharystia,  mimo iż właściwym dniem modlitw, wspomnień i rozpamiętywań zmarłych nad ich mogiłami jest Dzień Zaduszny obchodzony 2 listopada. Wówczas wielu ponownie odwiedza groby najbliższych, krewnych i znajomych, zapala świece i znicze, w ciszy i zadumie modli się za zmarłych, rozpamiętuje ich życie.To święto jest też okazją do spotkań rodzinnych. To szczegółlny dzień w roku kiedy czujemy głęboką potrzebę udania się nad mogiły najbliższych. Wiele dni przedtem, ludzie czyszczą  i dekorują groby, najlepiej jak tylko mogą. Przystępują też do spowiedzi, aby Komunię św. ofiarować za zmarłych. Oprócz osobistej modlitwy składają również w parafii tzw. wypominki, czyli intencje swoich zmarłych polecanych Bogu przez najbliższy tydzień w modlitwie różańcowej.
Święta te obchodzone są tradycyjnie również przez inne Kościoły chrześcijańskie.

Poza obrzędami kościelnymi w Polsce organizuje się różne spotkania i imprezy których celem jest przypomnienie i uczczenie pamięci osób zasłużonych, znanych i popularnych w  różnych środowiskach i w naszej ojczyźnie.

W niektórych regionach zachowały się jeszcze do dziś zwyczaje ludowe i tradycje związane
z Dniem Zadusznym. Na terenach wschodniej Polski, Białorusi, Ukrainy i części Rosji na groby zmarłych wynosi się  symboliczne jadło ku pokrzepieniu zmarłych w dniu ich święta .

Od  lat dziewięćdziesiątych w naszym kraju, szczególnie młodzież,  obchodzi tzw. Halloween,
czyli wesoły dzień różnych duchów, potworów, straszydeł, przebierańców. Przypada to dokładnie
w nocy  z 31 października na 1 listopada . Najprostszym symbolem jest dynia z wyżłobionymi
częściami twarzy ludzkiej a w niej pali się świeca czyli błędne ogniki , uważane za dusze zmarłych..Zwyczaj ten przeniósł się do nas ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii a przede wszystkim z Irlandii gdzie nawet z tej okazji obchodzone jest święto państwowe.Jest to zwyczaj o podłożu pogańskim, potępiany przez Kościół i utożsamiany z kultem szatana.

Polacy jednak tradycyjnie i z przekonania obchodzą Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny według pięknych tradycji Chrześcijańskich.

 

/K.N./

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here