Kwesta w Kuźni: Z roku na rok lepiej

4528, 20 zł – to wynik 3-dniowej zbiórki, jaka w dniach 30 października-1 listopada odbywała się przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej.

Kwesta, z której dochód w całości przeznaczany jest na renowację zabytkowych nagrobków znajdujących się na kuźniańskiej nekropolii była już piątą z kolei, jaką zorganizowało miejskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Dzięki materialnemu wsparciu, jakie działacze TMZR otrzymują od osób odwiedzających cmentarz w okolicy 1 listopada, od zapomnienia udało się uratować 11 obiektów nagrobnych.

- reklama -

Piątej kweście przyświecały słowa białoruskiego pisarza Gieorgija Marczuka: "Niszcząc cmentarze, zabijamy historię". W akcji wzięło udział ponad 30 wolontariuszy. Prócz członków Towarzystwa, w zbiórce uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, harcerze z Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka oraz kilka osób niezrzeszonych.

 

Każdy darczyńca, który wrzucił do puszki symboliczny datek, otrzymywał pamiątkową cegiełkę z wizerunkiem wyremontowanego w tym roku obiektu. Chętni mogli również nabyć jubileuszowe wydanie "Nowej Tyty" – czasopisma, które przez ponad 10 lat ukazywało się na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Periodyk – niegdyś jako miesięcznik – ukazuje się obecnie okazjonalnie. Rozprowadzany numer poświecony był w całości działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej oraz harcerstwu, które w tym roku – na terenie Polski – obchodzi stulecie swej pracy.

 

 

Zbiórce funduszy tradycyjnie towarzyszyła wystawa zdjęć prezentujących przebieg prac renowacyjnych, jakie zostały latem tego roku przeprowadzone przy obiektach z czasów I i II wojny światowej. Mieszkańcy Kuźni oraz przyjezdni co rusz zatrzymywali się przy ogrodzeniu, by zapoznać się z tym, co zostało w mijającym roku zrealizowane.

 

 

Uzyskana w trakcie piątej kwesty suma jest dowodem na to, że ludzie, odwiedzający cmentarz w Kuźni Raciborskiej darzą organizatorów wielkim zaufaniem. Jak zaznaczył po zakończeniu akcji sekretarz koła TMZR Marcin Gałuszka-Biernacki – zebrana kwota, która jest o ponad 500 złotych wyższa niż przed rokiem, świadczy o tym, że to, co robimy, jest jak najbardziej słuszne.

4,5 tys. zł jest sumą, która pozwoli na kontynuację dotychczasowych przedsięwzięć. Na razie trudno określić, które obiekty staną się w przyszłym roku celem restauracji. Działacze TMZR myślą o odtworzeniu skutych po 1945 r. inskrypcji z nagrobków z przełomu XIX i XX w. Niewykluczone, że prace konserwacyjne prowadzone będą również przy nagrobkach znajdujących się przy kuźniańskim kościele pw. św. Marii Magdaleny.

/BaK/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here