U kierowcy zażyty lek może zmniejszyć sprawność

Ci kierowcy, którzy przyjmują jakiekolwiek leki powinni przede wszystkim przeczytać załączoną ulotkę informacyjną, ponieważ ich reakcja na konkretny lek może zmniejszyć sprawność kierowania pojazdem, a jeżeli spowoduje on wypadek odpowiada, jak kierowca po spożyciu alkoholu.

Zazwyczaj ostrzeżenia są zawarte w ulotce, a jeżeli ich nie ma  należy zwrócić się do lekarza, który lek przepisał lub do farmaceuty, którzy powinni poinformować o tym, czy zalecany lek wpłynie na sprawność kierowania samochodem. Niepożądane działanie może spowodować nawet popijanie leków sokiem grejpfrutowym, ponieważ wchodzi on w reakcje z lekami histaminowymi, które łagodzą reakcje alergiczne.

- reklama -

 

Niebezpieczeństwo "za kółkiem" mogą też spowodować leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe, które zawierają kodeinę, ponieważ działają na organizm człowieka podobnie jak morfina. Bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu obowiązuje po zażyciu leku przeciwbólowego, w którym jest zawarty tramal lub morfina, środków nasennych, czy też uspokajających, niektóre preparaty ziołowe (w tym także zawierających melisę i kozłek lekarski). Na przykład osoby po wizycie u dentysty, po podaniu znieczulenia, powinny zrezygnować z prowadzenia samochodu przynajmniej przez 2 godziny, a przy miejscowej narkozie minimum 24 godziny.

 

Zgodnie z Kodeksem Drogowym kierowcy bezwzględnie powinni przestrzegać zakazu prowadzenia pojazdu po zażyciu barbituranów i pochodnych benzodiazepiny. Jazda po ich zażyciu grozi karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Szczególnie też niebezpieczne są leki psychotropowe – to leki antydepresyjne, przeciwlękowe – powodujące osłabienie u kierowcy, wywołują senność lub bezsenność. Niektóre z nich mogą zaburzać widzenie.

 

Przede wszystkim każdy kierowca zażywający obojętnie jakie leki powinien uważnie czytać ulotki, opisy działania leku na opakowaniach i bezwzględnie stosować się do zaleceń!!!

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here