Jak działają soki warzywne i owocowe na organizm?

Naukowcy z University of Exeter prowadząc badania udowodnili, że sok z buraków chroni mózg przed demencją, obniża ciśnienie i poprawia sprawność organizmu – informuje portal ekologia.pl. Zdaniem uczonych sok z jabłek i winogron ma także pozytywne działanie na organizm.

Badania wykazały, że sok z buraków pozwala poprawić zdolność do długotrwałego wysiłku nawet o 16 proc. Uczeni zaobserwowali dwa mechanizmy działania. Substancje zawarte w soku – głównie azotany – po pierwsze rozszerzają naczynia krwionośne, co obniża ciśnienie tętnicze krwi i poprawia jej przepływ, po drugie zaś obniżają zapotrzebowanie na tlen pracujących mięśni. Zdaniem autorów badań korzystne działanie soku z buraków może w istotny sposób pomóc osobom o obniżonej sprawności, którym trudność sprawia nawet niewielki wysiłek. Co prawda dotychczasowe badania przeprowadzono na młodych ochotnikach, jednak zdaniem ekspertów, sok powinien pomóc także starszym osobom mającym problemy z sercem czy płucami.

- reklama -

 

Z kolei regularne picie soku z jabłek może przeciwdziałać zaburzeniom pamięci (demencję) w starszym wieku – nawet tym najpoważniejszym, jak choroba Alzheimera, wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Alzheimer's Disease".

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Massachusetts w Lowell już wcześniej przeprowadzili szereg badań na myszach, z których wynikało, że picie soku z jabłek pozwala gryzoniom lepiej zapamiętywać drogę w labiryncie, a także zapobiega związanemu z wiekiem osłabieniu pamięci. W swoich najnowszych doświadczeniach ten sam zespół badaczy wykazał z kolei, że u myszy, które regularnie piły sok jabłkowy, powstawało mniej beta-amyloidu – związku odpowiedzialnego za tworzenie się toksycznych dla neuronów złogów w mózgu (tzw. płytek amyloidalnych). Struktury te są charakterystyczne dla mózgów osób chorych na Alzheimera i formują się najpierw w strukturach odpowiedzialnych za zapamiętywanie.

 

Każdego dnia przez miesiąc gryzonie wypijały sok jabłkowy w ilości, która u ludzi odpowiada dwóch szklankom tego napoju dziennie. Odkrycia te po raz kolejny potwierdzają, że ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych w starszym wieku zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i od diety. Wynika z nich, że regularne spożycie soku z jabłek nie tylko może poprawić funkcjonowanie mózgu, ale też opóźnić rozwój choroby Alzheimera i działać terapeutyczne – komentuje prowadzący badania dr Thomas B. Shea.

 

Jeszcze inne działanie na organizm ma regularne spożywanie soku z winogron – można w ten sposób zapobiegać cukrzycy i chorobom serca. Spożywanie winogron pomaga obniżyć ciśnienie i zmniejszyć odporność na insulinę, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy – poinformowali amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował serwis EurekAlert.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan zauważyli, że dieta bogata w winogrona może chronić przed zespołem metabolicznym, który jest często zwiastunem miażdżycy i cukrzycy typu 2. Swoje korzystne działanie winogrona zawdzięczają tzw. fitochemikaliom, czyli substancjom czynnym pochodzenia roślinnego, które wykazują działanie przeciwutleniające.

 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, podczas którego podawali sproszkowaną mieszankę zielonych, czerwonych i czarnych winogron szczurom laboratoryjnym, które były podatne na tycie. Oprócz winogron gryzonie dostawały wysokotłuszczowe pokarmy odzwierciedlające typowy amerykański sposób odżywiania się. Szczury były następnie porównywane z kontrolną grupą gryzoni, które nie konsumowały sproszkowanych winogron. Po trzech miesiącach okazało się, że w pierwszej grupie gryzoni obniżyło się ciśnienie tętnicze i poziom trójglicerydów, a także poprawiła się praca serca i tolerancja glukozy. Nie zaobserwowano natomiast żadnych zmian w wadze ciała.

 

Choć badania były przeprowadzane na gryzoniach, naukowcy twierdzą, że spożywanie winogron ma podobnie korzystny wpływ na ludzi. Zredukowanie tych czynników ryzyka może opóźnić rozwój cukrzycy oraz chorób serca lub złagodzić ich przebieg” – mówi autor badań dr Mitchell Seymour. – W konsekwencji może przyczynić się zmniejszenia obciążeń wynikających z rosnącej liczby chorych.

 

/w/

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here