Dla zwierząt sylwester to koszmar

2

Dla ludzi hałasowanie petardami to dobra, beztroska zabawa. Dla wielu zwierząt to koszmar. – Huku boją się najbardziej na świecie, dlatego warto je przygotować do takich przeżyć – radzą weterynarze.

- reklama -

Zbliżający się Sylwester kojarzy się z hałasem. Im koniec roku bliższy, tym wybuchów i wystrzałów jest więcej. Kulminacją jest noc sylwestrowa. Ludzie uwielbiają całą tą pirotechnikę, zwierzęta – a zwłaszcza psy –  raczej nie są tą perspektywą zachwycone. Dla nich Sylwester wiąże się przede wszystkim ze sporym stresem. Zachowanie zwierząt, gdy zewsząd dobiegają wybuchy, może być nieprzewidywalne. – Są psy które się boją i są takie, które się nie boją. Tym najbardziej płochliwym można spróbować podać środki farmakologiczne, ale pod warunkiem, że przebywają one w domu – mówi dr weterynarii, Aleksandra Konieczniak. Stres wywołany hałasem jest u psów tak silny, że niektórym uniemożliwia normalne życie. Mają problemy gastryczne, źle sypiają, są rozdrażnione, agresywne. W ataku paniki potrafią uciec i nie wrócić do domu.

– Polecam także takie proste ćwiczenie. Kiedy zaczną strzelać petardy zachowujmy się normalnie, tak jakby nic się nie działo. Róbmy to co zwykle, nie przytulajmy psa, nie głaszczmy go. Psy zachowują się podobnie jak wilki. Te, kiedy zbliża się zagrożenie skupiają się, zbliżają się do siebie. Psy mają tak samo, kiedy zaczniemy go przytulać to jest to dla niego sygnał "uwaga, coś nie tak". Wtedy może być jeszcze gorzej – mówi A. Konieczniak.

Los zwierząt nie jest obojętny ludziom. Już kilka tysięcy osób przyłączyło się do akcji "Nie strzelam w sylwestra", organizowanej przez stowarzyszenie "Empatia". Internauci na portalu społecznościowym Facebook deklarują, że w tym roku powstrzymają się od hałasowania petardami i fajerwerkami z okazji witania Nowego Roku. Zrobią to ze względu na zwierzęta. Jednak są i tacy dla których sylwester bez fajerwerek to sylwester stracony, dlatego warto zwierzęta na to przygotować.

 

/p/

———————————————————————–

REKLAMA

 

 
pn. – pt.: 9.00 – 21.00
sb. – ndz.: 10.00 – 22.00

ul. Rybnicka 135
47-400 Racibórz

Tel. 32 777 43 41
        32 777 43 42

 
 
 
 
 
 
 

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Gdy miałem psy ro był HORROR …
    teraz KOTY … podziwiają sztuczne ognie
    🙂
    DOSIEGO ROKU …
    ps.: a sprzedaży petard zakazałbym … !!!

  2. Przy ul. Browarnej w ZOO można kupić zatyczki do uszu psa.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here