Krew jest ciągle potrzebna

1

Jakiś czas temu pojawiły się informację, które zaniepokoiły naszych Czytelników. Dotyczyły one nadwyżki krwi w centrach krwiodawstwa. – Sytuacja ta nie dotyczy naszej stacji – mówi Maria Wiecha, dyrektor RCKiK w Raciborzu.

 

- reklama -

Wiadomość zaniepokoiła naszych czytelników, którzy zwrócili się do redakcji z pytaniem czy to prawda i jeśli tak to dlaczego podczas finału WOŚP akcja oddawania krwi także się odbyła. Temat ten, jak się dowiedzieliśmy nie dotyczy Raciborza. Raciborska stacja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa współpracuje ze wszystkimi stacjami krwiodawstwa w Polsce. – Nawet gdy stacja znajdująca się na północy kraju nie posiada danej, potrzebnej grupy krwi a my tak, to wtedy przyjeżdżają i zabierają krew – mówi Maria Wiecha, dyrektor RCKiK. Nadwyżki krwi więc nie ma. Krew na bieżąco jest przyjmowana i przekazywana do szpitali i innych stacji.

W ubiegłym roku raciborskie RCKiK zebrało ponad 41 tys litrów krwi oraz ponad 13 tys litrów osocza. Jest to standardowa ilość, chociaż od kiedy stacja posiada ambulans do poboru krwi, donacji jest o wiele więcej. W ubiegłym roku w ambulansie krew oddało ponad 8 tysięcy osób. Zapotrzebowanie na określoną grupę krwi, jak przyznają pracownicy stacji krwiodawstwa zależy od okresu. Najwięcej osób w Polsce posiada jednak grupę krwi A+, dlatego to ona jest najbardziej porządaną grupą. Jednak z pewnością ani jedna kropla innej grupy krwi także się nie zmarnuje. Termin ważności krwi upływa dopiero po 42 dniach. Biorąc pod uwagę dużą liczbę operacji i zabiegów jakie przeprowadzane są w tym okresie oraz liczbę ofiar wypadków drogowych to marnotractwo krwi, o którą podejrzewają ludzie stacje krwiodawstwa, zostaje rozwiane.

Krew jest ciągle potrzebna. – Dlatego staramy się być z ambulansem w miejscach, gdzie dzieją się imprezy plenerowe. Jesteśmy bardzo zaprzyjaźnieni z motocyklistami oraz ze szkołami. Podczas takich akcji liczba donacji jest bardzo duża – mówi Maria Wiecha. Przykładem może być ostatnia akcja oddawania krwi towarzysząca finałowi wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której w naszym regionie zebrano ponad 188 litrów krwi.

/p/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Wydrukuję sobie ten artykuł i słowa Wiechy. Gdy zechcę oddać krew, a usłyszę że nie mają jej gdzie magazynować w Raciborzu, to na głos zacytuję słowa dyrektorki, która chyba jest świadoma tego co mówi.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here