„Niech wymagają od siebie, ale i szefów!”

Niejeden absolwent z dyplomem technika BHP nie dałby sobie z tym trudnym testem rady. Oni dali – dwójka uczniów raciborskich szkół ponadgimnazjalnych po wielkim sukcesie w konkursie wojewódzkim, wybiera się do Wawszawy.
Tam będą konkurować z kolegami z całego kraju i pokażą co wiedzą o technicznej i prawnej ochronie pracy. – Wiedza jaką powinni mieć w małym palcu, jest przeogromna! Muszą np. znać rodzaju zawieranych z pracownikami umów, muszą znać okresy wypowiedzeń, czy co powinien pracodawca zapewnić, by można było w jego firmie bezpiecznie pracować – informuje Ewa Pitera, ekspert z zakresu ochrony pracy.

Poza startem w samym konkursie o wiele bardziej istotne jest to, że młody człowiek już na początku swojej zawodowej drogi jest świadomy swoich obowiązków, ale i też wie czego ma prawo wymagać od pracodawcy. – Jeśli ten młody człowiek będzie wiedział, czego musi od siebie wymagać, ale i co powinien zapewnić mu szef, wszystkim będzie łatwiej – uważa Pitera. – Młodzież rozpoczynająca pracę powinna wiedzieć, czy ma tytuł do ubezpieczenia, czy zatrudniana jest na podstawie umowy o pracę, czy tylko zlecenia. Państwowa Inspekcja Pracy i wszelkie instytucje kontrolujące dążą do tego, by człowiek istniejący na rynku pracy, będzie od początku do końca uczciwie zatrudniony, a że pracodawcy będzie trochę trudniej… coś za coś – mówi wprost ekspert.

- reklama -

– Świadomość swoich obowiązków, ale i praw jest nieoceniona. Najważniejsze, że to wiedza praktyczna, którą można, a nawet trzeba wykorzystać na co dzień – mówią zgodnie uczniowie raciborskich szkół, przygotowujący się do konkursu. – Teraz wiem jakich zasad powinnam przestrzegać, żeby np. na praktyce nic złego mi się nie stało – mówi Weronika, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych z Raciborza. – Wiem czego powinienem wymagać od siebie, ale i od szefa. Co mi wolno, a czego nie, z taką wiedzą jest po prostu łatwiej – mówi Michał, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych z Raciborza.

Na bezpieczeństwo w zakładach pracy zwracają uwagę również w raciborskim Cechu Rzemiosł Różnych. – Zrzeszamy przedsiębiorców, więc staramy się na kwestie bezpieczeństwa w ich zakładach pracy również zwracać uwagę. Jutro np. współnie z PIP-em organizujemy szkolenie dla przedsiębiorców z branży budowlanej – mówi Maria Smyczek, dyrektor Cechu.

Zagadnień z zakresu bezpieczeństwa w branży budowlanej na konkursie na pewno nie zabraknie. Młodzi raciborzanie wyjeżdżają do Warszawy już 17 maja, będą musieli się tam zmierzyć z kilkudziesięcioma uczestnikami z całej Polski.

sm

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj