„Bańki mydlane – napięcie powierzchniowe w akcji”

0

„Bańki mydlane – napięcie powierzchniowe w akcji”, „Budujemy poduszkowiec”
to tematy warsztatów w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, w których uczestniczyli uczniowie osiemnastki w ramach projektu współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach EFS „Szkoła wielka jak świat”.
12 i 17 maja 2011 r. uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 18 wyruszyli na kolejne wycieczki w ramach projektu „Szkoła wielka jak świat” do dawnej stolicy – Krakowa i do wrocławskiego ZOO. Na obu wycieczkach wszyscy dobrze się bawili przebywając głównie na świeżym powietrzu.

W Krakowie zwiedzali Ogród Doświadczeń – plenerową ekspozycję interaktywną złożoną z 50 instalacji dydaktycznych prezentujących wybrane zjawiska fizyki. Poznali między innymi niewiarygodną moc wiru wodnego, kształty jakie może przybrać ciecz, prawa fizyki związane z oddziaływaniem siły (huśtawki, elementy ukazujące działanie siły grawitacji), związane z utrzymywaniem równowagi (równoważnie, obrotowe tarcze, trampolina), prawa dotyczące zjawisk drgań i fonii, i zjawisk związane z działaniem wody ( turbiny wodne). Następnie udali się do Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie uczestniczyli
w warsztatach. Podczas zajęć jedna z grup poznała zjawisko napięcia powierzchniowego wody, zastosowania wynikające z jego zmiany, zjawisko włoskowatości. W końcowej części zajęć uczestnicy wykonywali gigantyczne bańki mydlane, co sprawiło im wiele radości. Natomiast druga grupa budowała poduszkowce, na których każdy miał okazję się przejechać pokonując siłę tarcia. W trakcie lekcji uczestnicy zapoznali się z następującymi pojęciami: ciśnienie, tarcie, grawitacja, bezwładność. Lekcje muzealne sprawiły uczniom wielką satysfakcję i zadowolenie. Po zjedzeniu smacznego obiadu uczestnicy projektu zachwycali się wspaniałymi zabytkami oraz przepiękną architekturą miasta.

- reklama -

Wrocławskie ZOO wzbudziło wiele pozytywnych emocji u młodszych dzieci z klas początkowych. Szczególnie przeżywali oni bezpośredni kontakt ze zwierzętami na Dziedzińcu, gdzie mogli samodzielnie karmić wolno biegające kózki i owieczki . Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarły wielkie drapieżniki – lwy, tygrysy oraz potężni roślinożercy – żyrafy, żubry. Dużo zabawy było podczas obserwacji karmienia kotików połączonego z treningiem oraz podczas obserwacji małpich figli.
Wycieczki należy uznać za bardzo udane o czym świadczyły gromkie brawa
uczestników, a także okazały się bardzo pouczające i wzbogacające uczniów w szeroką wiedzę o świecie.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here