Ile kosztuje wolność w mediach?

16

Fora internetowe pozwalają nam na niemal nieskrępowane wypowiadanie się. Zdarza się jednak, że niektórych wolność słowa doprowadza do furii.

Internet pulsuje życiem. Nigdy wcześniej dostęp do informacji nie był tak łatwy i powszechny. Nigdy wcześniej ludzkość nie posiadała tak potężnego narzędzia do wypowiadania się na wszelkie tematy. Nie bez powodu wskaźnik swobodnego dostępu do internetu jest również wskaźnikiem siły społeczeństwa obywatelskiego, a tam, gdzie prawa obywatela są łamane – dostęp do sieci jest reglamentowany czy ograniczany.

- reklama -

 

Tak jest w krajach takich jak Chiny, niektóre kraje muzułmańskie, Białoruś czy  Korea Północna i wielu innych miejscach na świecie, gdzie obywatele nie mają prawa do swobodnej wymiany opinii. Trudno sobie wyobrazić demokratyczne społeczeństwo bez wolnych mediów, które udostępniają przestrzeń do głoszenia swoich poglądów. Oczywiście, zasada wolności słowa ma różne, mniejsze lub większe ograniczenia – prawo chroni na rozmaite sposoby dobra osobiste obywateli.

 

Pewnym wyjątkiem są ludzie polityki. Rzecz charakterystyczna –  w Polsce szczególnie przewrażliwioną na swoim punkcie grupą są politycy i ludzie władzy. Najwięcej procesów sądowych o zniesławienie dotyczy właśnie przedstawicieli władzy. Z goła inaczej jest w krajach, gdzie demokracja jest bardziej dojrzała, niż w Polsce.Idea wolności słowa wskazuje bowiem, że obywatele mają szczególne prawo krytykować władzę, która nimi rządzi. A ponieważ nie wszyscy jesteśmy profesorami skłonnymi do kwiecistych elaboratów, więc możemy o politykach mówić, to, co w głębi duszy do nich czujemy. Taki jest koszt „bycia na świeczniku” – im wyżej zaszedłeś, im więcej ci dano władzy nad innymi, tym mniej trzeba się z tobą patyczkować. Nieustanna krytyka ma bowiem służyć demokracji – takie są tradycje sięgające czasów jej greckich początków. Każdy obywatel ma prawo do głosu krytyki i sprzeciwu. Nie dziwmy się zatem, że niektóre wypowiedzi są dosadne, „z grubej rury”. Nie wszyscy mieszkamy w Wersalu i dobrze czasem przypomnieć „wybrańcom”, że życie toczy się nie tylko w klimatyzowanych gabinetach.

 

Dobrym przykładem obywatelskiego rozumienia roli mediów jest jedyne w regionie niezależne forum internetowe, założone przez portal raciborz.com.pl. Tylko tu mieszkańcy regionu mogą nie tylko komentować opublikowane artykuły na portalu jak i mają sposobność zakładania własnych wątków i tematów związanych z ich codziennymi problemami i bolączkami. Przecież nawet media, które "mają wszędzie oczy i uszy", nie są wszechwiedzące. Mnóstwo spraw umyka – świadomie lub nie – z pola widzenia mediów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż trudno dzisiaj zachować niezależność prasy. Jeśli władza karmi, udzielając intratnych zleceń reklamowych, to wiadomo że tak hojnemu sponsorowi nie patrzy się zbyt uważnie na ręce. Jeżeli wydawca mediów włączony jest w sieć nieformalnych znajomości, relacji, przyjaźni z tymi, którzy dzielą publicznym groszem, lub mają duże wpływy w regionie, to oczywistym jest to, że ząb krytyki musi być wobec poczynań takich „kolegów” stępiony.

 

Forum.raciborz.com.pl poprzez samą już ilość komentarzy, sięgająca 90 000 wpisów dowodzi, że mieszańcy raciborszczyzny są żywo zainteresowani tym, co się w regionie dzieje. To jest właśnie sól i fundament demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Niestety, wolność słowa czasem kosztuje.

 

Czytaj dyskusję na Forum pt. Biskup opolski nie wyraża zgody na dalsze działanie Odnowy w Duchu św. 

 

Krucjata przeciw internautom czyli paragrafem w niewiernych

Norbert Mika oraz Ewangeliczny Kościół Chrześcijański z siedzibą w Żorach żądają cenzury w sieci oraz tropią autorów krytycznych wobec nich komentarzy.

 

Leszek Pietrzkiewicz

 Czytaj najnowsze wydanie Gazety-Informatora

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

16 KOMENTARZE

 1. Czy ,,kanceliści ,, wystąpili również PRZECIW INNYM raciborskim PORTALOM , na których także są wątki o ,,działaniach,,
  tzw. ,,wspólnoty,, i „GURU’ którego nie ma a jest ?

 2. Witajcie Bracia i Siostry.
  To już nie są przelewki. Wprawdzie nie ma się czego obawiać („lista dziesięciu” nie dotyczy raczej zwykłych pyskaczy, ale tych, którzy nadepnęli na odcisk naszego byłego lidera), ale trzeba się zorganizować.
  Bardzo liczymy na pozwanie nas do sądu. Mamy grono przyjaciół gotowe zeznawać w ewentualnej sprawie przeciw nam.
  Wspólnie możemy udowodnić pobieranie dziesięcin (dzięki Panu są już za burtą niektórzy z animatorów posiadający swoje zeszyty z zapisami kwot pobieranych dziesięcin i pokwitowaniami ich odbioru przez pasterzy). Potrafimy udowodnić opisane przez nas podwójne standardy moralne szefa i niektórych z jego świty. Posiadamy wiedzę na temat niektórych inwestycji. Jesteśmy gotowi wskazać (za ich zgodą) osoby okaleczone psychicznie przez ten system.
  To dużo ale i mało zarazem.
  Nie mamy pojęcia kto jeszcze może być na tej liście. Każdy z Was, którzy demaskowaliście ten sekciarski i przestępczy proceder, może zostać oskarżony. Musimy zatem działać razem.
  Potrzebujemy też Waszych świadectw. Publikujcie je na forum, ale też bądźcie gotowi wesprzeć zeznaniami w sądzie tych, którzy zostaną oskarżeni.
  Byliśmy niegdyś wspólnotą i nazywaliśmy się braćmi i siostrami. Nic się nie zmieniło. Nadal jesteśmy dziećmi bożymi. Stańcie w gotowości świadczyć o prawdzie.
  Na koniec zacytuję taki znany szlagierek wspólnotowy: „Stańmy razem, bo w jedności jest siła.
  Stańmy razem w dzień i w noc”.
  Apelujemy do Was, abyście pisali do nas na kontakt: [email protected] – odpiszemy i spotkamy się z Wami osobiście jeśli tego zapragniecie.
  Zostańcie z Panem.

 3. Redaktorze Pietrzkiewicz.
  Prosimy o publikację dziesieciu (różnych) najciekawszych Pańskim zdaniem wpisów na zastraszonym forum.
  Widzimy, że masz Pan na czym czapkę nosić i liczymy no to, że Waść nie pękniesz.
  Pozdrowienia.
  Ps. w sprawie tego materiału filowego – pisz Pan do nas, bo dusza nie śpiewa tylko wtedy gdy usta milczą.

 4. PERS

  jesli ta organizacja ma znamiona przestępcze to sa chyba odpowiednie organa które powinny zainteresowac sie takimi rzeczami .CHOCIAŻ OSOBIESCIE NIE WIERZE W SYSTEM PRAWNY TEGO KRAJU PONIEWAZ NIE JEST ONO DLA ZWYCZJNEGO OBYWATELA.TWIERDZE ŻE POLSKA TO CHORY KRAJ I POWTRZAM SŁOWA
  „im bardziej chore panstwo tym więcej przepisów”
  „w skorumppowanym panstwie wiele jest praw”
  TACYT

 5. Piszesz > „[b] Bardzo liczymy na pozwanie nas do sądu[/b].”…
  [b]”nas” czyli KOGO ?[/b]
  Jak na razie to jedyne z czym ,,wystąpili,, kanceliści to … ,,żądanie,, od Redakcji usunięcia bliżej nam, USEROM , nieznanych wpisów TYLKO Z TEGO PORTALU …
  To też znamiennym być może.[color=#ff0000] Czyżby[/color] [color=#ff0000]N[/color]iewielki [color=#ff0000]M[/color]anitu[color=#ff0000] BAŁ SIĘ atakowania [/color]innych [color=#ff0000]portali[/color] raciborskich ?
  Bo za ,,tamtymi stoją,,, … Ha. No właśnie … KTO ? Oto też ciekawe pytanie zrodzone niejako ,, przy okazji,, …
  A ponoć NET to ,,kraina wolności,, …
  ~advocatus diab.li

 6. http://www.raciborz.com.pl/art10664.html Proszę przeczytać ten artykuł, pytanie brzmi: minęły trzy lata i co się stało, zostały postawione jakieś zarzuty? Chyba raczej nie.
  do Veritas: zgadzam się, że piszesz trochę z emocjami. Jednak na wszystko należy być przygotowanym. Jeśli zostanie wniesiona sprawa do prokuratury to materiał z forum da wiele do myślenia prowadzącym sprawę i z tego co wiem może się to wszystko obrócić przeciw wnoszącym pozew ( z tego co ustaliłem już dziś można by wnieść pozew zbiorowy i by się na prawdę zaczęło dziać). Po drugie nawet jeśliby zostali piszący na forum oskarżeni to będzie larum na cały kraj. Po trzecie można się bronić powołując świadków, także specjalistów w dziedzinie psychologii, którzy łatwo potrafią stwierdzić, czy dana osoba uczestniczyła w działaniach sekty,w jakim stopniu uległa psychomanipulacji i czy wpisy na forum nie były formą protestu przeciw tym działaniom oraz odreagowaniem. Można powołać na świadków także aktualnych członków wspólnoty i to nie tych ze świecznika tylko szaraków, co tam nic nie znaczą, albo osoby świerze, to nie są cwaniaki i mogą wiele powiedzieć. Należy zachować wspólne zdjęcia ( np z wyjazdów grup), żeby nikt nie umiał powiedzieć, że Nas nie zna. A co najważniejsze mamy własne świadectwa tak jak piszesz. Oczywiście, że konstytucja daje prawo każdemu do ochrony dobrego imienia, prywatności, a także swobody wyznawania religii i jej form, jednak nie można przy tym popełniać innych czynów zabronionych jak zastraszanie, psychomanipulacja, wyłudzenia, niejasność w finansach itd

 7. w mediach ?
  Moźe się przekonaMY – przy ,,okazji,, … ?
  ps.: A ILE[b] WZIĘLI ,,kanceliści,[/b], i KTO im ZAPŁACIŁ ? [b],,z tacy,, czy może z ,,dziesięcin,,[/b]… ?

 8. lolek

  czy ktoś wie ile prawdy jest w pogłosce o starostwie

 9. Jedyny sposób , aby zajeła się tym wszystkim prokuratura , to złożenie osobistrgo wniosku o pokrzywdzenie danej osoby przez APOSTOłA, Innego wyjścia nie ma!

 10. Iska

  Do poniżej: powienieneś te pytania zadać na jakimś forum prawniczym, a nie tutaj

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here