Odkrywamy raciborszczyznę: pątniczy kościółek św. Krzyża

    "Odkrywamy raciborszczyznę" to cykl przedstawiający historię ciekawych miejsc. W pierwszej edycji cyklu prezentujemy kościółek św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich. Zobacz zdjęcia – drewniany kościół św. Krzyża.

    Pątniczy kościółek św. Krzyża (Pietrowice Wielkie) został zbudowany w roku 1667. Jest zbudowany na kształt stłoczonego ośmioboku. Otacza go charakterystyczny dla drewnianych kościółków daszek, pod którym stoi szereg prostych konfesjonałów. Nad prezbiterium wznosi się niewielka wieża z małym dzwonem. Kościółek może pomieścić około 100 osób. Ma 3 ołtarze. Główny przedstawia wizerunek Chrystusa Pana Ukrzyżowanego.

    - reklama -

    Historia powstania kościółka jest następująca: W dawnych czasach rolnicy z Pietrowic pasali konie na polach. W okresach, gdy nie było pracy, konie zostawały na polu nawet nocą. Pewnej nocy rolnicy zobaczyli zadziwiające światło. Nie mieli jednak odwagi zbliżyć się do niego. Następnej nocy zbliżyli się i znaleźli Źródło, w którym pływało zwinięte płótno. Wszystkie próby wyciągnięcia płótna skończyły się niepowodzeniem. Doniesiono o tym Proboszczowi. Ten przybył na miejsce z uroczystą procesją, ukląkł przy Źródle i trzymając w jednej ręce krzyż, drugą ręką wyciągnął zwinięte płótno. Po rozwinięciu ukazał się ich oczom piękny obraz Ukrzyżowanego Zbawiciela. Parafianie Pietrowic widzieli w tym zdarzeniu wielki dar łaski Bożej i postanowili wybudować tam kościółek. W uroczystej procesji wniesiono święty obraz do kościółka. Było to za księdza Martina Moslera. Początkowo była to mała kaplica. Dopiero kiedy liczni pielgrzymi przybywali na święte miejsce powiększono kaplicę.

    W ciągu ostatnich kilku lat otoczenie kościółka bardzo się zmieniło. Znajduje się tam miejsce, gdzie młodzież może zorganizować sobie ognisko, huśtawki i małe jeziorko. – Niestety w ciągu kilku ostatnich lat jeziorko zaniedbano. Jest tam teraz bagno, ale wiem że niedługo mają je oczyścić – mówi jedna z mieszkanek Pietrowic Wielkich. Kościółek jest częstym miejscem rowerowych wycieczek. Rowerzyści zatrzymują się tam, by się pomodlić, odpocząć i napić się wody ze źródła. Na terenie powiatu jest tylko kilka drewnianych kościółków. Dlatego kościół św. Krzyża jest nie tylko miejscem, które odwiedzają pielgrzymi, ale także turyści. Aktualnie dojazd do kościółka jest utrudniony. Remontowana jest cała droga do Gródczanek, przy której stoi kościółek.

    - reklama -

    3 KOMENTARZE

    1. A gdzie zdjęcia z kościółka? Tyle tu pisania o kościółku i jego historii, a fotki jakichś karmników, kominka do grilla, mostków. Galeria nie zachęciła mnie do zwiedzenia tego zabytku.

    2. Mój Drogi, pielgrzymować, w tym wypadku najlepiej do tego kościółka,a będąc tam poznasz to wszystko czego nie zauważasz w artykule, ale przecież coś trzeba dać od siebie aby nazwać się „pątnikiem” To tak blisko Raciborza,że rowerkiem to nawet dla staruszka osiągalne.Zapewniam Cie,że zdziwisz się nad tą PEREŁKĄ iwyrazisz sie z uznaniem że Proboszcz ale także Gmina potrafią o coś takiego zadbać i mądrze rozwijać. Pozdrawiam.

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj