Pogranicznicy i urzędnicy szkolili się „Wspólnie bez granic”

13 września w komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu odbyły się warsztaty szkoleniowe z udziałem funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz pracowników powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy.

W szkoleniu wzięli udział urzędnicy z dwóch przygranicznych województw: śląskiego i opolskiego. Przedsięwzięcie realizowane było w ramach opracowanego w Śląskim Oddziale Straży Granicznej projektu „Wspólnie bez granic”. Finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa projekt jest częścią Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej „Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013”.

- reklama -

 

 

 

Głównym założeniem projektu „Wspólnie bez granic” jest wspieranie i pogłębianie współpracy transgranicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu. Jako, że problematyka ta jest bardzo szeroka i nie dotyczy wyłącznie obszaru działania służb bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, do projektu, pod wymowną nazwą "Wspólnie bez granic", obok funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, włączono także lokalne samorządy. Projekt przewiduje przybliżenie urzędnikom skomplikowanych zagadnień dotyczących m.in. pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Polski i UE, w kontekście występujących w tym obszarze nieprawidłowości, a także wskazanie roli organizacji pozarządowych w skutecznym rozpoznawaniu niezgodnych z prawem działań oraz konieczności współpracy w ich zwalczaniu. By, osiągnąć w tym zakresie zamierzenia projektu, zaplanowano szkolenia-warsztaty z udziałem pracowników organów samorządowych zajmującymi się sprawami cudzoziemców. Z uwagi na zakres tematyki, a także przewidywaną dużą ilość uczestników, osobno zaplanowano szkolenia z udziałem pracowników urzędów pracy, osobno z pracownikami urzędów miast i gmin.

 

Do udziału w przeprowadzonych 13 września warsztatach Straż Graniczna zaprosiła przedstawicieli wszystkich powiatowych urzędów pracy z województwa śląskiego i opolskiego, a ponadto przedstawicieli wojewódzkich urzędów pracy z Katowic i Opola. Warsztaty poświęcone były przede wszystkim problematyce nielegalnej migracji, kontroli legalności pobytu i pracy cudzoziemców oraz współdziałania w zakresie zwalczania przestępczości z udziałem cudzoziemców. W trakcie sześciu bloków tematycznych funkcjonariusze Straży Granicznej omówili m.in. zagadnienia związane z formami i metodami bezprawnych działań w obszarze zatrudniania cudzoziemców przez polskich pracodawców, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska nadużywania uproszczonej procedury dopuszczającej obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdowy i Gruzji do polskiego rynku pracy. Funkcjonariusze przybliżyli także zaproszonym urzędnikom działania Straży Granicznej w obszarze kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, opiniowania ich pobytu, prowadzenia rozpoznania migracyjnego i zakresu gromadzonych danych. W trakcie poszczególnych bloków tematycznych przewidziany był również czas na dyskusję, która jako istotny element warsztatów pozwoliła na wymianę doświadczeń, omówienie problemów oraz wyjaśnienie wątpliwości dotyczących obszarów wspólnego działania Straży Granicznej oraz urzędów pracy. W szkoleniu-warsztatach, w dniu 13 września, wzięło udział prawie 50 urzędników z powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy.

 

Na 15 września planowane jest pierwsze z cyklu szkoleń-warsztatów z pracownikami urzędów miast i gmin zajmujących się sprawami cudzoziemców (urzędnikami stanu cywilnego, pracownikami komórek ewidencji ludności i rejestrowania działalności gospodarczej). W ich trakcie poruszana będzie m.in. problematyka zawierania przez obcokrajowców fikcyjnych małżeństw z obywatelami Polski, czy też zagadnienia związane z bezprawnym legalizowaniem przez cudzoziemców pobytu.

 

Niezależnie od szkoleń skierowanych do pracowników urzędów miast i gmin oraz urzędów pracy, projekt „Wspólnie bez granic” obejmuje spotkania z młodzieżą raciborskich szkół ponadpodstawowych. Ich tematyką jest profilaktyka narkotykowa (w tym zagadnienia dotyczące regulacji prawnych w zakresie odpowiedzialności za posiadanie narkotyków w Czechach i w Polsce), a także zasady bezpiecznego przekraczania granicy państwowej. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 12 września. Uczestniczyło w nim 90 uczniów.

 

W okresie najbliższych miesięcy planowane jest przeprowadzenie łącznie około dwudziestu spotkań z młodzieżą szkolną i urzędnikami. Weźmie w nich udział łącznie kilkaset osób. Zakończony już został, realizowany w ramach projektu „Wspólnie bez granic” cykl szkoleń dla funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji Republiki Czeskiej w Ostravie. Głównym celem tych szkoleń było podwyższanie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji , którzy w warunkach strefy Schengen realizują szereg tożsamych zadań kompensujących zniesienie kontroli na wspólnej granicy państwowej i zapewniających bezpieczeństwo na terenach przygranicznych. Funkcjonariusze szkolili się i wymieniali praktyczne doświadczenia m.in. w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji, przeciwdziałania nielegalnemu obrotowi środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, czy też rozpoznawania fałszerstw dokumentów. W ramach zajęć spotkali się również z przedstawicielami organizacji i fundacji zajmujących się migracją i udzielaniem pomocy cudzoziemcom (Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji i Fundacji Ocalenie), zapoznając się m.in. z polityczną i ekonomiczno-społeczną problematyką państw skąd pochodzą migranci, ich zwyczaje, tradycje, kulturę i uwarunkowania religijne, a także z realizacją pomocowego programu dobrowolnych powrotów.

Zakończenie realizacji całego projektu planowane jest do końca bieżącego roku. Elementem podsumowującym będzie konferencja oraz wydanie przydatnej publikacji zawierającej zagadnienia poruszane w trakcie wszystkich szkoleń.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj