Młodzież pisze: Nagrody Ig Nobel

0

Nagrody Nobla to prestiżowa nagroda dla zasłużonych naukowców i badaczy. Czym więc jest nagroda Ig Nobel? To przeciwieństwo słowa „prestiżowa”. Ludzie od zawsze szukają powodu do śmiechu między rzeczami ważnymi.

Podobnie jest w tym przypadku. Skoro przyznawana jest nagroda Nobla, to dlaczego nie zrobić czegoś śmiesznego i luźnego. W prestiżowej uroczystości można zdobyć 4,5 mln zł, złoty medal i dyplom uznaniowy. W haniebnej zaś uroczystości nagrodami są: fiolka laboratoryjna, szalka Petriego, jak również banknot o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe. Nagrody zostały przyznane w różnych kategoriach.

- reklama -

W dziedzinie fizjologii – Anna Wilkinson – za zebranie naukowych dowodów na brak zaraźliwego ziewania wśród żółwi leśnych. Peter Snyder został doceniony z medycyny za badanie skutków wstrzymywania moczu. W dziedzinie psychologii – Karl Halvor – zrozumienie, dlaczego ludzie na co dzień wzdychają. W dziedzinie biologii – Daryll Gwynne i David Rentz – odkrycie, że niektóre rodzaje żuków próbują kopulować z butelkami po pewnych rodzajach australijskiego piwa.
    
Japońscy chemicy sprawdzali, jakie stężenie wasabi (ostrego chrzanu) w powietrzu może obudzić ludzi, i opracowali alarm przeciw-wasabi. To wszystko przyznano w roku 2011. W latach wcześniejszych osiągnięcia były jeszcze bardziej różnorodne. Medycyna – Simon Rietveld, Ilja van Beest – odkrycie, że symptomy astmy można leczyć jazdą na roller-coasterze. Fizyka – udowodniono, że w okresie zimowym ludzie rzadziej przewracają się na śliskiej nawierzchni, jeśli mają skarpety założone na buty.
    
Wiele lat jeszcze przed nami i wiele zaskakujących nagród do rozdania. Zobaczymy jakich jeszcze odkryć można dokonać i że nauka to nie tylko sztywne i niezrozumiałe badania, ale też humor i rozrywka. Badaczom życzymy powodzenia i już czekamy na kolejne rozdanie.

 

/JAP/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here