Pojazd napędzany siłą wiatru i słońca

0

Już wkrótce na Śląsku lekcje przyrody i ekologii w szkołach będą nie lada atrakcją. WFOŚiGW  wsparł jedną z najciekawszych w kraju inicjatyw w zakresie edukacji ekologicznej dotacją w wys. 51 tys. zł.

Z inicjatywy Fundacji Ekologicznej ARKA już wkrótce w województwie śląskim zacznie działać Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje docierać będzie do szkół i placówek wychowawczych, gdzie wykorzystany zostanie do prowadzenia arcyciekawych warsztatów i lekcji przyrody oraz ekologii. Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Centrum pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych.

- reklama -

 

 

 
Na początek "ekopojazd" dojedzie do 10 szkół w śląskich miastach i gminach wiejskich. Szansę na przeżycie ekologicznej przygody w przyszłym roku będzie miało ponad 3000 uczniów ze śląskich szkół. Inicjatywa ta zyskała także dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 

 

 

Dzięki wsparciu środków unijnych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczynamy projekt Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka – Wiosną przyszłego roku zaczniemy odwiedzać zainteresowane szkoły z całodniowym programem edukacji ekologicznej , w którym zaplanowano nowe gry komputerowe, gry i zabawy przestrzenne, projekcje prezentacji i filmów, konkursy. Specjalnie do tego zaprojektowany samochód wyposażony będzie niezależnie od prądu poprzez system wiatraków i modułów fotowoltaicznych, zamontowanych na dachu.

 

Problemem jest utrudniony dostęp młodzieży szkolnej do ciekawy zajęć z edukacji ekologicznej i przyrodnicze j – twierdzi prezes – Wraz ze zmianami w podstawie programowej w szkołach obserwujemy utrudniony dostęp młodzieży do ciekawych zajęć z zakresu edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Coraz trudniej zorganizowanym grupom klasowym wygospodarować czas na wyjście ze szkoły na zajęcia ekologiczne ze względu na rozbudowany program szkolny. Często na takie wyjścia potrzebna jest zgoda rodziców, co także bardzo utrudnia ich realizację.

 

Kolejnym problemem jest czynnik ekonomiczny. Wyjazd grupy klasowej wymaga wynajęcia i opłacenia przejazdu autokarem, co jest kosztowne. Zwłaszcza jest to problemem dla małych wiejskich szkół z biedniejszych gmin naszego województwa. Niełatwo jest również o dostęp do takich zajęć dla grup ze szkół specjalnych czy integracyjnych. Dlatego idea Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje takie uznanie wśród nauczycieli i uczniów – dodaje Owczarz.

 

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here