O „słownej energii” Czesława Miłosza w RCK

Miłośnicy poezji polskiego Noblisty mieli dziś okazję posłuchać słowa poetyckiego i dowiedzieć się czegoś więcej o Czesławie Miłoszu. W Galerii Sztuki Współczesnej w RCK odbyła się impreza pn. "Czytanie Miłosza" (zdjęcia).

- reklama -

Wieczór z poezją Miłosza rozpoczęła grupa TE-REG-REC pod kierunkiem Teresy Okaj. Młodzież recytowała wiersze poety, których doboru dokonali sami. – Uczniowie sami wybrali sobie wiersze do recytacji, takie bardziej szkolne. Są to jednak utwory poetyckie, które moja młodzież rozumie. Recytując, podkreślają, że ta poezja jest im znana – tymi słowami wprowadziła do recytacji polonistka, Teresa Okaj. I faktycznie, miły dla ucha wstęp uczniowie zafundowali recytując m.in. "Który skrzywdziłeś" czy "Campo di Fiori". Podczas spotkania padły słowa, które odnieść można by do niskiej frekwencji: "Poezja wydaje się być nieraz nieznana, odległa niczym przestrzeń kosmiczna".

Następnie, ciekawą prezentację będącą kwintesencją refleksji na temat życia i twórczości Czesława Miłosza przedstawiła prof. Agnieszka Czajkowska – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Znawczyni poezji Miłosza poddała zadumie wątek dotyczący zadań, jakie utwory poety stawiają przed czytelnikiem. Rozważała w odniesieniu do jego 70-letniej twórczości, "jak można Miłosza ogarnąć?". Profesor Akademii w Częstochowie dokonała też interpretacji wiersza "Sens", zaznaczając, że poezja Miłosza w wyjątkowy sposób odwzorowuje rzeczywistość.

Zakończeniem wieczorku poetyckiego była wystawa Marka Marciniaka ‘’Wyjście’' – grafika oraz Kazimierza Frączka ‘’Nostalgia’’ – rysunek. Ostatnie chwile dopełnił koncert zespołu Tetramorfy pt. ‘’Gdziekolwiek’’ do słów Czesława Miłosza.

Poproszona o wypowiedź na temat funkcjonowania poezji w życiu kulturalnym raciborzan – Teresa Okaj odpowiedziała:
– Nie mogę wypowiadać się w imieniu raciborzan, powiem o znaczeniu poezji w moim życiu. Jestem dumna z tego, że moja młodzież, która się tu dziś zaprezentowała, kocha poezję. Wśród recytatorów występują także chłopcy, młodzi mężczyźni. Cieszę się, że zarażam swoją miłością do poezji także młodych ludzi. Mam wielu chętnych i jestem pewna, że oni rozumieją poezję, Dało się to słyszeć podczas recytacji wierszy, które sami sobie wybrali. Miło zaskoczona jestem tym, że profesor Czajkowska zwróciła uwagę na wysoki poziom recytacji moich wychowanków. Dodatkowo muszę przyznać, że całkiem niespodziewanie trafiłam w gust dzisiejszego gościa, gdyż podczas prezentacji wiele razy odwoływała się do utworów poetyckich zaprezentowanych na wstępie przez moich recytatorów. Podsumowując, mogę powiedzieć, że jestem bogata o młodzież, która pracuje ze mną w RCK w tym trudnym dla mnie czasie.

 

Izabela Muda

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj