Forum Osób Niepełnosprawnych już po raz siódmy w Raciborzu

Niedzielne popołudnie, 11 grudnia, upłynęło w atmosferze życzliwości i wrażliwości na problem niepełnosprawności. Poza przedstawicielami samorządu terytorialnego w spotkaniu licznie uczestniczyli sami pokrzywdzeni przez los.

Tematem przewodnim siódmego już Forum Osób Niepełnosprawnych, które odbyło się w Hotelu „Ragos”, było hasło: „Mieć świadomość – żyć godnie”. Prowadzącym, jak co roku, był Jerzy Wiśniewski – Prezes Zarządu „Stowarzyszenia na  Rzecz Integracji Podaj Rękę”, który przywitał przybyłych gości, szczególnie gorąco zaś osoby niepełnosprawne. Słowo wstępne zawierało również ukłon w stronę raciborskich mediów, które od lat pokazują i omawiają problem niepełnosprawności na terenie ziemi raciborskiej. Spośród mediów, które objęły patronat medialny Forum, wymieniono portal raciborz.com.pl oraz Gazetę – Informator. Poza nieocenioną rolą mediów, podkreślono konkretny wymiar i pozytywne efekty działań samorządu terytorialnego: Dziś nie ma już w naszym mieście tylu barier, niepełnosprawni mogą funkcjonować wszędzie – zaznaczył Piotr Klima.

- reklama -

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania —-> TUTAJ

Uroczystego otwarcia Forum dokonał prezydent miasta Mirosław Lenk, który zauważył, że – sytuacja osób niepełnosprawnych w naszym mieście w ostatnich latach uległa znacznej poprawie. – Włodarz życzył wszystkim, by tego typu spotkania, odbywały się często, wówczas problem niepełnosprawności będzie bliższy każdemu człowiekowi.

W następnej kolejności głos zabrał Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, który podkreślił – wieloobszarowy, świadomościowy charakter problemu niepełnosprawności. Poseł wykazał zadowolenie z tego, iż po raz siódmy mógł uczestniczyć w spotkaniu, gdzie bohaterami są pokrzywdzeni przez los mieszkańcy ziemi raciborskiej – Musimy wspólnie rozwiązywać problemy – dodał poseł na zakończenie przemówienia, zaznaczając ważność integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi.

Poseł na Sejm RP – Marek Plura nie miał możliwości wystąpienia ze względu na chorobę. Przekazał jednak list, który odczytano, a w którym wyraził swój osobisty apel: – Budujmy Racibórz bez barier!

 

Inny aspekt funkcjonowania osób niepełnosprawności na terenie Raciborza dostrzega starosta raciborski  Adam Hajduk – Niestety fundusz przeznaczony dla osób niepełnosprawności, pochodzący z budżetu państwa, jest niewielki. Kolejna placówka Caritas przy ul. Kozielskiej zostanie niebawem zamknięta, a należy do niej kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych – mówił o niepokojącym problemie Hajduk. Starosta wyraził nadzieję, że mimo kryzysu, mieszkańcy powiatu raciborskiego nie zapomną o niepełnosprawnych. – Cieszę się, że coraz więcej przedsiębiorców wyraża chęć do zatrudniania osób sprawnych inaczej – dodał na koniec.

– Aby życie było godne, trzeba je czymś wypełnić – tłumaczyła w swoim przemówieniu Katarzyna Wiśniewski, żona przewodniczącego „Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Podaj Rękę”. Kilka minut poświęciła rozważaniom na temat „godności” oraz „świadomości”, które to pojęcia są kluczowe w rozumieniu zjawiska niepełnosprawności.

Kolejnymi prelegentami byli: ks. Antoni Bartoszek z referatem:  „Czy świadomość decyduje o godności?…”, lek. med. Jerzy Hanslik – specjalista onkologii klinicznej i chorób wewnętrznych z tematem:  „Opieka paliatywna – prawo do godnego pożegnania się ze światem”. Specjalista podjął temat od strony merytorycznej – mówił głównie o jakości życia i godnośći z punkty widzenia lekarza i pacjenta.

Hanna Paszko – pielęgniarka, wiceprzewodnicząca Komisji Etyki  przy ORPiP, która skupiła uwagę na temacie: „Świadomość – bazą podejmowanych decyzji. Spojrzenie przez pryzmat pielęgniarskiej troski.” Wykład pielęgniarki był bardzo wzruszający, poparty rysunkiem, który niegdyś prelegentka otrzymała od osoby niepełnosprawnej, a który dziś stanowi dla niej wartość szczególną.

 

 

Ważnym punktem programu było wręczenie „Laurów życzliwości”- za nieustającą życzliwość i pomoc osobom niepełnosprawnym. W tym roku wyróżniona została Elżbieta Biskup, a także  Hotel "Ragos" za to, że co roku gości konwent w swoim budynku.

Na zakończenie zebranym czas umilił występ artystyczny – zaśpiewała Agnieszka Busuleanu m. in. piosenkę "Och, życie kocham cię nad życie"; możliwość podzielenia się własnymi refleksjami podczas dyskusji i poczęstunek.

Izabela Muda

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Przygotowani do godnej śmierci przez dwóch duchownych ( teologów),
    lekarza medycyny (specjalisty od godnego umierania) i pielęgniarki
    (specjalistki od etyki umierania), To tyle, co można by było napisać na temat
    tego spotkania i zakończyć. Grupa „intelektualistów” merytorycznie stara się
    przedstawić szereg tez na temat „świadomości”, „godnej śmierci” grupie osób niepełnosprawnych którzy to
    częściej o tym myślą jak im się wydaje. Forum straciło na znaczeniu poznawczym
    już za sprawą wstępu wygłoszonego przez pana Klimy. Zaproszeni goście
    ograniczyli się do ogólników z których jak zawsze nic nie wynika. Brak
    konkretów na temat świadomości tak charakterystycznej dla człowieka jego
    zdolności odbierania siebie jako przedmiotu i podmiotu działań zewnętrznych tych
    niezależnych i oceny wewnętrznej jako subiektywnej motywacji dla swoich działań
    w otaczającej rzeczywistości. Brak było na temat tożsamości, która jest filarem
    świadomości o sobie, swoim ciele, życiu, rodzinie itd. Zbliża się 30 rocznica
    stanu wojennego i jak to się ma w świadomości osób niepełnosprawnych. Jaki był
    ich udziału w tamtych dniach i jak wygląda ich udział w życiu społecznym
    dzisiaj, jaka jest sytuacja życiowa dzisiaj. Dlaczego w narracji tych zagadnień
    zabrakło, czyli konkretów. Dla przykładu : czy osoba niepełnosprawna o stopniu
    umiarkowanym, która pracuje zawodowo uzyska wiek emerytalny 67 lat? Dzień
    stracony, mogłam zostać w domu.

  2. Z jednym się zgadzam „oni”, to prawda …mogłeś zostać w domu….Nie masz zielonego pojęcia na temat tego czego oczekują osoby niepełnosprawne i o czym myslą. Forum zyskało, a nie straciło, podejmowane są tematy, które od zawsze nas nurtowały i o których chcemy słuchać, powiem więcej Nasza konferencja zyska jeszcze więcej jak nie będziesz się na niej pojawiał. Nie trzeba nam ignorantów co nie mają zielonego pojęcia o problemach z którymi muszą borykać się osoby niepełnosprawne.Co do stanu wojennego i do bzdurnej pseudo socjologicznej „rozprawki” na temat świadomości. To jeśli u ciebie to co piszesz determinuje świadomość to już mi cię bardzo żal bo to znaczy , że jesteś bardzo ograniczony i pełen kompleksów. Jeśli chodzi o stan wojenny – to oczywiście szanuję historię, w telewizji chętnie sobie odświeżę i pokontempluje to przykre wydarzenie, lecz jak bym miał słuchać o tym na konferencji….zostalibyśmy we dwóch na sali…..
    Chciałbyś ludzi uszczęśliwić na siłę swoimi ideami, tylko nikt cię słuchać by nie chciał. Biedny ty jesteś magistrze socjologii……
    Bardzo Ci współczuję…..
    Aaaa, bo zjechałem z tematu….konferencja byłaświetna, twórcza i na prawdę można było wynieść z niej bardzo dużo. (poza pewnymi wyjątkami, które nic nie wyniosły)Gratulacje!!!

  3. ~niepelnosprawny uczestnik (Dzisiaj 11:09) Ocena: 0 + | – Cytuj
    Z jednym się zgadzam „oni”, to prawda …mogłeś zostać w domu….Nie masz zielonego pojęcia na temat tego czego oczekują osoby niepełnosprawne i o czym myslą. Forum zyskało, a nie straciło, podejmowane są tematy, które od zawsze nas nurtowały i o których chcemy słuchać, powiem więcej Nasza konferencja zyska jeszcze więcej jak nie będziesz się na niej pojawiał. Nie trzeba nam ignorantów co nie mają zielonego pojęcia o problemach z którymi muszą borykać się osoby niepełnosprawne.Co do stanu wojennego i do bzdurnej pseudo socjologicznej „rozprawki” na temat świadomości. To jeśli u ciebie to co piszesz determinuje świadomość to już mi cię bardzo żal bo to znaczy , że jesteś bardzo ograniczony i pełen kompleksów. Jeśli chodzi o stan wojenny – to oczywiście szanuję historię, w telewizji chętnie sobie odświeżę i pokontempluje to przykre wydarzenie, lecz jak bym miał słuchać o tym na konferencji….zostalibyśmy we dwóch na sali…..
    Chciałbyś ludzi uszczęśliwić na siłę swoimi ideami, tylko nikt cię słuchać by nie chciał. Biedny ty jesteś magistrze socjologii……
    Bardzo Ci współczuję…..
    Aaaa, bo zjechałem z tematu….konferencja byłaświetna, twórcza i na prawdę można było wynieść z niej bardzo dużo. (poza pewnymi wyjątkami, które nic nie wyniosły)Gratulacje!!!

  4. Twój postawowy błąd „oni”….oprócz kompleksów i braku umiejętności współdziałania…..
    to , że przeceniasz siebie…..a nie doceniasz innych….
    poza tym trudno ci zrobić coś bezinteresownie…….tylko wtedy działasz jak widzisz w tym swój wymierny interes……dlatego mi cię szkoda…..
    Gdybyś potrafił wznieść się ponad to, wtedy to czego oczekujesz samo by przyszło….

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj