Wątpliwości Siedlaczka ws. zmian w abonamencie RTV

KRRiTV chce, by abonament RTV opłacali wszyscy, którzy mają w domu prąd. Sprzeciwia się temu poseł Siedlaczek. – Skąd wiadomo, że w gospodarstwie takim znajduje się telewizor? – pyta w interpelacji do ministra kultury.

Interpelacja z 21 grudnia 2011 roku do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie nowelizacji tzw. ustawy medialnej w kwestii dotyczącej opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych.

- reklama -

 

Nowe rozwiązania dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego, jakie proponuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV), a o których otwarcie informuje w mediach jej prezes Jan Dworak, wzbudza wśród społeczeństwa powszechną niechęć i poczucie formalnego przymusu do opłacania stacji publicznych.

 

Zasada „masz w domu prąd, więc zapłacisz abonament RTV” opierać się będzie na założeniu,  że każdy, kto ma w mieszkaniu energię elektryczną – posiada radio, telewizor lub komputer Musi więc płacić abonament bez względu na to, czy jest słuchaczem lub widzem stacji publicznych, czy też nim nie jest. Ma płacić abonament niezależnie od tego, czy uiszcza abonament w odniesieniu do prywatnych  platformo cyfrowych, czy też nie. A zatem powstanie zobowiązanie do wpłacania drugiego – przymusowego abonamentu za telewizję publiczną.

 

W praktyce proponowana nowelizacja oznaczać będzie obowiązkowe uiszczanie abonamentu przy okazji opłat za energię elektryczną. Przewodniczący KRRiTV wyjaśnił,  że nowa koncepcja będzie oparta na założeniu, iż każde gospodarstwo, do którego jest doprowadzona energia elektryczna, ma możliwość odbioru programów radiowo-telewizyjnych. Jak dodał, w tym wypadku nie będzie już potrzebna rejestracja odbiorników RTV. Szanowny Panie Ministrze! Mając na uwadze kontrowersje, jakie rodzą się wokół nowego projektu ustawy medialnej w kwestii „ściągalności” abonamentu RTV, kieruję do Pana następujące pytania:

 

1. Czy kwestia pobierania opłaty abonamentowej wyłącznie na podstawie faktu,  że do gospodarstwa doprowadzona jest energia  elektryczna, jest Pańskim zdaniem rozwiązaniem racjonalnym i sprawiedliwym?

2.  Skąd i na jakich konkretnie podstawach KRRiTV opiera swoje założenie, iż w każdym gospodarstwie, w którym istnieje doprowadzenie energii elektrycznej, znajduje się odbiornik RTV?

3.  Jak w takim razie należy nazywać i traktować opłaty abonamentowe, które użytkownicy wpłacają wybranym platformom cyfrowego odbioru RTV?

4.  Czy „podwójne” opłacanie abonamentu jest zdaniem Pana Ministra rozwiązaniem właściwym?

5. Jakie jest zdanie Pana Ministra w sprawie proponowanych przez KRRiTV zmian?

 

oprac:/ps/

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Taka „interpelacyjka”, w stylu: „uprzejmie proszę o odpowedź dlaczego proponowane zmiany są dobre, bo sam nie umiem tego swoim wyborcom powiedzieć, a też jestem w PO”

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj