Blisko 6,3 tys. osób skorzystało z informacji turystycznej w Raciborskim Centrum Informacji w 2011 roku. Turyści przyjeżdżali do Raciborza z wielu polskich miast (m.in. Gdańsk, Toruń), ale też z USA, Rosji, Ukrainy czy Węgier.
Podczas lutowej sesji rady miasta radni opiniować będą sprawozdanie z działalności Raciborskiego Centrum Informacji za 2011 rok. Mieszczące się na ulicy Długiej tuż przy rynku RCI jest jednym z obiektów Raciborskiego Centrum Kultury. Jak czytamy w raporcie, miejsce to nie pełni już funkcji czysto informacyjnej, ale stało się "małym przystankiem kulturalnym". Tylko w 2011 roku 13 wystaw organizowanych w tutejszej galerii zwiedziło ok. 3 500 osób. Galeria RCI ściśle współpracuje ze studentami PWSZ, TMZR, szkołami, Warsztatami Terapii Zajęciowej. Oprócz autorów z Raciborza wystawiali również artyści z Rybnika, Opola, Bielska-Białej, Rydułtów, Syrakuz (Włochy) i Konga. Latem przy dobrej pogodzie działa letnia galeria. Na zewnątrz pod arkadami wystawiane są najczęściej fotografie ze zbiorów RCK, wystawy okazjonalne lub zapowiedzi będące zachętą do obejrzenia wystawy w Galerii.
Jeśli chodzi o poszukujących informacji turystycznej, to statystyka odwiedzin turystów w roku 2011 przedstawia się następująco:
Styczeń – 182,
Luty – 215,
Marzec – 221,
Kwiecień- 158,
Maj- 350,
Czerwiec- 714,
Lipiec – 910,
Sierpień – 850,
Wrzesień – 849,
Październik – 706,
Listopad – 772,
do 15 grudnia – 352.
RAZEM: 6 279 osób (śr. 17,2 osoby/dzień)
W okresie maj – wrzesień ruch turystyczny się nasilił. Do Raciborza przyjechali turyści z Krakowa, Bielska, Warszawy, Gdańska, Torunia, Niemiec, Czech, Słowacji, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Węgier. Pytali głównie o Zamek w Raciborzu, Muzeum, Kolumnę Maryjną, Kościoły, Klasztor w Rudach i Centrum J.v.Eichendorffa w Łubowicach.
Pracownicy RCI udzielają bieżącej informacji i starają się zaspokoić oczekiwania klientów, między innymi rozpisano plan wycieczek po Ziemi Raciborskiej, przygotowana została oferta atrakcyjnego spędzenia dnia w Raciborzu. Na krótki pobyt w Raciborzu proponowana jest np. wycieczka trasą: RCI- ul. Długa – Liceum Ekonomiczne – Muzeum – RCK – ul. Chopina – pomnik biskupa Gawliny- kościół św. Jakuba- kolumna Maryjna-kościół p.w. WNMP- ul. Mickiewicza – Pomnik Eichendorffa – ul. Zborowa – Plac Długosza (pomnik Nepomucena) – Baszta i mury miejskie – skwer św. Notburgi- pomnik S. Moniuszki- budynek Sądu – budynek Zakładu Poprawczego- ul Browarna,- ul. Długa- RCI. Proponowana jest również wycieczka po Arboretum Bramy Morawskiej, Łężczoku. Każdy turysta może się zaopatrzyć w foldery o Raciborzu i powiecie raciborskim, w mapy tras rowerowych. Wszystkie materiały są bezpłatne.
Ponadto w minionym roku zapewniono przewodnika ze znajomością języka angielskiego i niemieckiego, udzielono pomocy w zakwaterowaniu w hotelach, przygotowano listę parkingów w Raciborzu, znaleziono taksówkarza ze znajomością języka obcego, wyszukano pozycje książkowe (muzealnicy z Berlina), dokonano rezerwacji biletów na spektakle w Krakowie, Wrocławiu, udzielono informacji w sprawie odszukaniu „korzeni” (kierowanie do odpowiednich instytucji), przygotowano listę tanich hosteli w Krakowie i Pradze. Ponadto udzielana jest codzienna informacja ze wszystkich dziedzin życia.
Klienci RCI korzystają z dostępnych materiałów reklamowych, ulotek informacyjnych o bieżących wydarzeniach kulturalnych, bezpłatnych gazet. Zaopatrują się także w kalendarze, katalogi i inne dostępne nieodpłatne broszury. W RCI można także kupić gadżety związane z Raciborzem między innymi: maskotkę Raciborka, medale, kubki, długopisy, monety z herbem Raciborza, przewodniki, płyty, wydawnictwa książkowe. Katalog produktów trzeba modyfikować, klienci mają nowe oczekiwania, szczególnie interesują się materiałami, które mogą otrzymać nieodpłatnie – czytamy w raporcie.
oprac. ps/
Prosze o podanie strony internetowej od Raciborskie Centrum Informacji