Niepokoje wokół aquaparku. Prezydent odpowiada

Niedługo ruszy budowa aquaparku. Radni mają jednak obawy co do lokalizacji inwestycji. Dawid Wacławczyk złożył w tej sprawie interpelację na styczniowej sesji. Kilka dni temu otrzymał odpowiedź od prezydenta (treść).

Radny RSS Nasze Miasto Dawid Wacławczyk otrzymał odpowiedź w sprawie interpelacji złożonej na styczniowej sesji Rady Miasta. Dotyczy ona położenia aquaparku na terenie zagrożonym podsiąkaniem. Pytania radnego i odpowiedzi prezydenta Mirosława Lenka przedstawiamy poniżej.

- reklama -

 

1. Czy w związku z tym inwestycja, przed rozpoczęciem jej fizycznej realizacji, będzie zabezpieczona przed zniszczeniami spowodowanymi nie bezpośrednio przez wodę płynącą, ale przez wysoki poziom wód gruntowych? Jeśli tak, to na czym będzie polegać dodatkowe zabezpieczenie (dodatkowe – w stosunku do inwestycji realizowanych na obszarach nie zagrożonych wysokim poziomem wód gruntowych?)

Prezydent: Pytanie jest niezrozumiałe.

2. Jakie dodatkowe zabezpieczenia (w stosunku do inwestycji realizowanych poza terenami zagrożonymi podtopieniami) będzie posiadał gotowy obiekt, aby po oddaniu do użytkowania nie był narażony na uszkodzenie lub zniszczenie podczas występowania wysokiego poziomu wód gruntowych i stanów powodziowych?

Prezydent: W dokumentacji projektowej basenu przewidziane jest wykonanie izolacji przeciwwodnej – ciężkiej, fundamentów i ścian fundamentowych z elastycznej masy bitumicznej (Botazit BMI) grubości 4 mm, zbrojonej siatką z włókna szklanego.

3. Jeśli inwestycja (w trakcie budowy lub po oddaniu do użytku) nie zostanie należycie zabezpieczona przed wysokim poziomem wód gruntowych lub zalaniem przez wody powierzchniowe (a przed jej rozpoczęciem powszechnie wiadomo, że jest potencjalnie narażona na tego typu zdarzenia), to czy w przypadku jej uszkodzenia w wyniku podtopienia lub powodzi będzie to mogło być zgłaszane jako szkoda powodziowa, na przykład do instytucji oferujących dofinansowanie zadań związanych z odbudową obiektów uszkodzonych podczas powodzi – tak jak było to w roku 2010 w przypadku boiska głównego na OSiR?

Prezydent: Wykonanie w/w izolacji przeciwwodnej należycie zabezpieczy obiekt przed wysokim poziomem wód gruntowych.

4. Ile czasu, po oddaniu obiektu do użytku, będzie wynosić gwarancja? Powszechnie wiadomo, że obiekt ma być posadowiony na terenie zagrożonym powodziami i podtopieniami. Przez wiele lat jednak może utrzymywać się niski poziom wód gruntowych. Kto będzie pokrywał koszt napraw na przykład po 5 latach od oddania obiektu do użytku, jeśli poziom wód gruntowych wzrośnie i obiekt się uszkodzi, bo został na przykład zaprojektowany tak, jakby miał być posadowiony na stabilnym gruncie?

Prezydent: Gwarancja na wykonane roboty budowlane będzie wynosiła 5 lat.

5. Czy sporządzając kosztorys budowy aquaparku, policzono także szacunkowe chociażby koszty inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową obiektu, które pokryć będzie musiało miasto? Mowa na przykład o przebudowie niewydolnego już układu komunikacyjnego w rejonie zjazdu w ulicę Zamkową, oraz budowie nowego boiska, gdyż obecne zostanie zabudowane.

Prezydent: W kosztorysach inwestorskich budowy wielofunkcyjnego ośrodka sportowego – krytej pływalni, nie uwzględniono innych kosztów.

 

—————————————————————-

 

Czytaj również:

Jak utopić 30 milionów?
Tu na razie jest boisko, ale będzie kąpielisko
Opozycja w radzie miasta: Czy stać nas na aquapark?
Aquapark za blisko 30 mln zł wybuduje Borbud
Aquapark na bank na Ostrogu
Cud nad Odrą – felieton D. Wacławczyka
Aquapark najpóźniej w połowie 2013 roku

 

—————————————————————-

 

Zobacz również wideo – podpisanie umowy na budowę aquaparku

 


Aquapark w Raciborzu – podpisanie umowy przez raciborz_com_pl

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Jak można miasto zadłużać na 30 milionów kiedy inwestycja nie przyniesie dochodów tylko straty, teraz kiedy jest coraz gorzej z finansami samorzadowymi. Panie prezydencie już nie bedę na pana głosować.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj