Kaliskie spotkanie rektorów

Siedemnaste Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych odbyło się w Kaliszu pod kierownictwem prof. Andrzeja Kolasy, Przewodniczącego KRePSZ.
W czwartek 2 lutego w pięknym i nowoczesnym gmachu Collegium Novum PWSZ zainaugurowano obrady Zgromadzenia Plenarnego. Przybyłych powitał rektor kaliskiej PWSZ prof. dr inż. Jan Chajda, po czym realizowano pierwszą i drugą sesję plenarną. Głównym punktem pierwszej sesji było wystąpienie  prof. Andrzeja Hamrola, Zastępcy Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Publicznych, rektora Politechniki Poznańskiej. Prof. Hamrol skupił się na problematyce Krajowych Ram Kwalifikacji, akcentując pozytywne aspekty ich stosowania. Mówca zwrócił także uwagę na sprawę współczynnika kosztowności kierunków, dotychczas określanego dość abstrakcyjnie. Rygorystyczne i precyzyjne wyliczanie tego współczynnika może spowodować problemy z dotacjami budżetowymi na funkcjonowanie niektórych kierunków. Zastępca Przewodniczącego KRASP dobitnie podkreślił rolę publicznych wyższych szkół zawodowych w systemie szkolnictwa wyższego.

Z kolei prof. Edward Jezierski, Przewodniczący Komisji Kształcenia Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zreferował stan prac RGNiSW nad wdrożeniem zmian wynikających z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Podkreślił, że zdefiniowano dwieście kierunków studiów. Zwrócono uwagę na konieczność odpowiedniej liczby praktyk zawodowych, na potrzebę profesjonalnych kontaktów z przemysłem (w odniesieniu do kierunków technicznych). Owo nastawienie na praktyczność jest bardzo istotnym priorytetem. Trwa dyskusja na temat standardów wymaganych do wykonywania zawodu nauczyciela. Prof. Jezierski akcentował również bardzo ważne zagadnienie kontroli zarządczej – jej zasad i funkcji. Dodać trzeba, że w naszej uczelni opracowaniem reguł kontroli zarządczej kieruje dr Juliusz Kieś, prorektor ds. organizacji i rozwoju. Nazajutrz, 3 lutego, odbyły się sesje III i IV.  Prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich, omówił problematykę ustawowego obowiązku opracowania, uchwalenia i realizacji strategii rozwoju uczelni. Jak wiadomo zostały opracowane dwa projekty modelowej strategii: projekt środowiskowy oraz projekt zamówiony przez MNiSW w firmie zewnętrznej. Należałoby pozytywne elementy drugiego projektu wykorzystać, ale środowisko państwowych uczelni wyższych preferuje własny projekt. Zapisy ustawowe obligują również naszą uczelnię do opracowania nowej strategii, aczkolwiek ta, która obowiązuje jeszcze do 2013 roku, dobrze się sprawdza, a przede wszystkim jej atutem jest to, że weryfikujemy jej ustalenia rokrocznie, w związku z tym jest ona dokumentem żywym, dynamicznym, ma charakter realny, dostosowany do okoliczności, a te cechy dobrej strategii uwypuklał prof. Woźnicki. Ostatnia, piąta, sesja plenarna, która odbyła się 4 lutego,  poświęcona była sprawom wewnętrznym KRePSZ. Zebrani zapoznali się z m.in. z propozycjami Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Publicznych (KRASP reprezentuje interesy także KRePSZ) dotyczącymi oceny ustawy nowelizującej z dnia 18 marca 2011 roku i niektórych jej aktów wykonawczych. Komisja rekomenduje konieczność pilnej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, ponieważ realizacja niektórych jej zapisów spowoduje pogorszenie sytuacji uczelni wyższych, w tym również publicznych szkół zawodowych. Rektorzy obradujący w Kaliszu zapoznali się również z odpowiedzią Minister Barbary Kudryckiej na „Memoriał Prezydentów i Burmistrzów miast, w których utworzono państwowe wyższe szkoły zawodowe” oraz podjęli dyskusję nad tym dokumentem.   
 
Zgromadzenie Plenarne przyjęło jednogłośnie w poczet członków KRePSZ prof. Wacława Wierzbieńca, rektora PWSZ-E im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.Uczestnicy Zgromadzenia Plenarnego zwiedzili obiekty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu i byli pod wielkim wrażeniem rozmachu w funkcjonowaniu tej uczelni, znajdującej się na pierwszym miejscu w rankingu publicznych wyższych szkół zawodowych. Rektorzy uczestniczyli m.in. w uroczystości wręczenia dyplomów pierwszym absolwentom studiów drugiego stopnia. Jednym ze źródeł sukcesu kaliskiej PWSZ jest znakomita współpraca z organami samorządu terytorialnego różnych szczebli. Rektorzy mogli się o tym przekonać także podczas spotkania z Prezydentem Kalisza dr. inż. Januszem Pęcherzem, które odbyło się w pięknej Sali Recepcyjnej Ratusza. Prezydent, ściśle związany ze środowiskiem kaliskiej PWSZ jako wykładowca tej uczelni, przedstawił zasady, na jakich odbywa się współdziałanie władz samorządowych i uczelnianych.
Bogaty był program kulturalny, uzupełniający obrady Zgromadzenia Plenarnego KRePSZ. W czwartek 2 lutego rektorzy uczestniczyli w otwarciu wystawy malarstwa autorstwa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w strukturze kaliskiej PWSZ. W ramach programu "Kulturalny Kalisz" członkowie KRePSZ wysłuchali koncertu w Filharmonii Kaliskiej (znane arie operowe), obejrzeli spektakl w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego („Mój Niestroy” w reżyserii Rudolfa Zioły),   a także  zwiedzili  zamek książąt Czartoryskich w Gołuchowie oraz pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie z przepięknym parkiem. W antonińskim pałacu specjalnie dla rektorów zorganizowano krótki koncert fortepianowy muzyki Chopina w wykonaniu Zbigniewa Raubo.

- reklama -

XVII Zgromadzenie Plenarne KRePSZ w Kaliszu było wydarzeniem bogatym zarówno pod względem merytorycznym, jak i kulturalnym. Wierzyć trzeba, że owoce dyskusji i ustaleń rektorów publicznych wyższych szkół zawodowych będą służyły dobru tych jakże ważnych  w swoich środowiskach lokalnych uczelni.

prof. Michał Szepelawy, Rektor PWSZ w Raciborzu

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 2 (51) / luty 2012

 

 

 

  Czytaj również:

 

     – inne artykuły związane z PWSZ

     – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Czytaj pełne wydanie

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj