Lawinowy wzrost zachorowań na ospę w 2011

0

W ubiegłym roku na terenie powiatu nastąpił znaczny wzrost zachorowań na ospę (o 260% w stosunku do roku 2010) i płonicę (160%), więcej zanotowano też przypadków grypy – wynika z raportu raciborskiego sanepidu.

Podczas najbliższej sesji rady powiatu radni zapoznają się ze sprawozdaniami z realizacji zadań powiatowych służb, inspekcji i straży. W raporcie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej znalazły się statystyki zachorowalności na choroby zakaźne, nad którymi nadzór jest najważniejszym z elementów bezpieczeństwa zdrowotnego w działaniu przeciwepidemicznym.

- reklama -

 

Z raportu PSS-E wynika, że w ubiegłym roku wyraźnie wzrosła liczba przypadków ospy wietrznej i płonicy. W 2011 roku odnotowano 695 przypadków zachorowań na ospę przy 193 rok wcześniej. Jest to o 259,9% więcej. W przypadku płonicy wzrost ten wynosi 159,5% (52 chorych w 2011 przy 20 w 2010). Większe żniwo zebrała także grypa – w ubiegłym roku było 1512 przypadków przy 1175 rok wcześniej.

 

Na pocieszenie pozostaje fakt, że dane te są i tak niższe niż w latach poprzedzających 2010 rok. W latach 2007-2008 notowano ponad 2000 przypadków grypy, zaś rekordowy pod względem chorób zakaźnych był rok 2009, kiedy to było 4950 zanotowanych przypadków grypy i 1017 przypadków ospy. Wtedy można było mówić o epidemii.

 

Jeśli chodzi o pozostałe przypadki chorób zakaźnych, to w raporcie przytoczono następujące dane:

 

1. Od wielu lat nie odnotowano zachorowań na: dur brzuszny i dur rzekomy, błonicę, botulizm, czerwonkę, ostre porażenie wiotkie u dzieci do lat 14

 

2.  Wzrost zapadalności w odniesieniu do 2010 roku obserwuje się w przypadku następujących chorób: ospy wietrznej, grypy, salmonelloz – zatruć pokarmowych, zakażeń jelitowych o etiologii wirusowej, biegunek i zapalenia żołądkowo-jelitowego BNO o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu, różyczki, wirusowego zapalenia wątroby typu C, płonicy, krztuśca 

 

3.  Spadek zapadalności w odniesieniu do roku 2010 wystąpił w następujących przypadkach: innych bakteryjnych zatruć pokarmowych nie określonych, boreliozy, innych bakteryjnych zatruć pokarmowych nie określonych, giargiozy

 

4. Na tym samym bądź zbliżonym poziomie utrzymywał się wskaźnik zapadalności w przypadku: nagminnego zapalenia przyusznic (świnki) 

 

5. Inne choroby, które wystąpiły w roku 2011 w pojedynczych przypadkach to: choroba meningokokowa – 1 przypadek, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych inne i nieokreślone – 1 przypadek, grypa wywołana nowym wirusem A(H1N1) – 1 przypadek 

 

Najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi w powiecie raciborskim w roku 2011 były: grypa i infekcje grypopodobne, ospa wietrzna, inne bakteryjne zatrucia pokarmowe nieokreślone  oraz wirusowe zakaŜenia jelitowe,  biegunki i zapalenia żołądkowo-jelitowe BNO o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu.  

 

Nadal ważnym problemem pozostają pokąsania przez nieznane (wałęsające się, bezpańskie) zwierzęta, po których konieczne jest podejmowanie szczepień przeciw wściekliźnie. W roku 2011 – 13 osób pokąsanych poddano profilaktyce przeciw wściekliźnie z powodu niemożności poddania zwierzęcia obserwacji weterynaryjnej. Ogółem podjęto 69 interwencji związanych ze zgłoszeniem pokąsania osób.

 

oprac. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here