Raciborski sanepid zachęca do szczepień ochronnych

"Zapobiegaj. Chroń. Szczep" to hasło tegorocznego tygodnia szczepień. PPS-E w Raciborzu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką szczepień ochronnych do punktu informacyjnego, działającego przy ul. Batorego.W ciągu Tygodnia odbędą się imprezy edukacyjne w całej Polsce. Głównym celem jest zwiększenie liczby szczepień, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, do których trudno dotrzeć, oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.

Wśród najważniejszych problemów podejmowanych podczas Tygodnia są: Szczepienia przeciwko odrze, której wyeliminowanie w regionie europejskim do 2015 roku jest z jednym z celów Światowej Organizacji Zdrowia. Lokalne epidemie tej choroby pojawiają się w Regionie WHO EURO. Utrzymanie statusu Europy jako Regionu wolnego od polio (w tym roku przypada 10. rocznica ogłoszenia Europy wolnej od Polio). Promowanie szczepień dla osób w podeszłym wieku, dla których te przeciwko grypie należą do kategorii ratujących życie.

- reklama -

Dlaczego szczepienia muszą pozostać priorytetem w Regionie Europejskim?
1. Szczepienia ratują życie
2. Szczepienia powinny być dostępne dla wszystkich
3. Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie
4. Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych wciąż zabijają
5. Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych mogą być wyeliminowane
6. Szczepienia są opłacalne
7. Zdrowie dzieci zależy od silnych systemów opieki zdrowotnej

W dniach od 21 kwietnia do 27 kwietnia 2012 roku obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień
– European Immunization Week (EIW) objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia. EIW, który został zapoczątkowany w 2005 roku przez Światową Organizację Zdrowia. W obchodach  aktywnie uczestniczą kraje z całego regionu europejskiego, w Polsce akcję patronatem objął Główny Inspektorat Sanitarny.
Szczepienia ochronne są najważniejszym odkryciem medycyny i przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Ta opinia, wyrażona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest ciągle aktualna i potwierdza potrzebę ich kontynuacji.                          

Profilaktyka chorób zakaźnych to jeden z ważniejszych celów nowoczesnej medycyny. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne – wirusowe i bakteryjne – szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Przed zakażeniem chronią jedynie szczepienia. Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale też komfort pacjenta poddanego szczepieniu.                                                                                                               

„Szczepienia ochronne mogą znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań i powikłań, a nawet całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby zakaźne były codziennym zagrożeniem, a śmierć dziecka z powodu kokluszu czy szkarlatyny nie budziła żadnej sensacji” – twierdzi prof. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.  

 Szczepionki sprawiły, że takie przypadki stały się rzadkością. Niestety, spowodowały także, że wiele osób nie szczepi siebie ani swoich dzieci, bo “nie ma niebezpieczeństwa”.  Szacuje się że szczepienia przeciwko takim chorobom jak Polio, Błonica, Krztusiec ratują życie 3 milionom osób rocznie na całym świecie. Obecnie priorytetem w zakresie szczepień ochronnych jest maksymalne zwiększenie wykorzystania aktualnie dostępnych szczepionek i zapewnienie środków na ich finansowanie dla jak najszerszych populacji. Program szczepień ochronnych jest najbardziej intensywny w grupie dzieci do 14 roku życia, w tym w ciągu pierwszych dwóch lat. W aktualnej sytuacji epidemiologicznej, konieczne staje się rozszerzanie szczepień na populację dorosłych, szczególnie osoby pozostające pod stałą opieką medyczną, a także personel medyczny
i pomocniczy.

Szczepienia ochronne u dzieci są realizowane wg tzw. "Kalendarza szczepień". Wszystkie szczepienia, które tam się znajdują, są obowiązkowe i bezpłatne. Dziecko jest szczepione w swojej Rejonowej Przychodni i o wykonanie tych szczepień ma obowiązek zadbać matka i lekarz rodzinny. W każdej Przychodni znajduje się przeszkolona pielęgniarka i gabinet szczepień.

O czym należy pamiętać?
1. Nie zaszczepienie dziecka jest narażaniem go na zachorowanie na chorobę zakaźną oraz na jej powikłania.
2. Przed każdym szczepieniem dziecko musi obejrzeć lekarz aby stwierdzić, czy jest ono zdrowe.
3. Nie szczepimy dzieci, które aktualnie mają jakąkolwiek infekcję.
4. Między kolejnymi szczepieniami musi być zachowany stosowny odstęp, który określa lekarz pediatra.
5. Dzieci, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogły być systematycznie szczepione w pierwszym roku życia mają stworzony tzw. "Indywidualny kalendarz szczepień" przez swojego lekarza.
6. Oprócz infekcji istnieją choroby (zwłaszcza przewlekłe), które są przeciwwskazaniem do szczepienia. W takim wypadku o "zwolnieniu ze szczepienia", czasowym lub całkowitym orzeka lekarz prowadzący, często po zasięgnięciu konsultacji w Wojewódzkiej Poradni Szczepień.
7. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niedopełnienie obowiązku szczepienia swojego dziecka jest przekroczeniem podstawowego obowiązku: zadbania o jego zdrowie.
8. Po szczepieniu najczęściej nie ma większych odczynów, niekiedy dziecko może mieć na drugi czy trzeci dzień po szczepieniu podwyższoną temperaturę, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia czy wolniejszy stolec. Można podać wówczas Paracetamol, który działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
9. W przypadku niepokojących matkę objawów (niezwykle rzadkich) należy zaraz pokazać dziecko lekarzowi.

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką szczepień ochronnych (zarówno obowiązkowych jak i zalecanych), w dniach od 23 do 27 kwietnia do punktu informacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w przy ul. Batorego 8 w godzinach od 9.00 do 15.00. W tych samych godzinach można zadzwonić pod tel. 32/459-41-49 lub 32/459-41-40.

Polskie obchody koordynuje Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.
Więcej informacji na stronach:
www.mz.gov.pl w zakładce Matka i dziecko, aktualności,
www.szczepienia.pzh.gov.pl/pl ,aktualności.html lub na stronie WHO: www.euro.who.int/eiw2012

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj