Pielgrzymi z Brzezia w obchodach rocznicy faimskich objawień

Kilkaset osób z Brzezia pieszo w pięć godzin przeszło do Turzy Śl. na uroczyste obchody wspomnienia 95 rocznicy objawień fatimskich. Z pielgrzymami obecny był obecny proboszcz z Brzezia ks. Bogdan Rek, który pochodzi z parafii w Turzy Śląskiej – tam mieszka Jego rodzina.

Odpust w Turzy odbywa się w rocznicę wspomnienia drugiego objawienia fatimskiego. W dniu 17 czerwca tego roku w obchodach wzięli udział pielgrzymi z Brzezia, którzy o piątej rano wyruszyli pieszo  do Turzy Śląskiej aby uczestniczyć w uroczystej sumie w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.

- reklama -

 

 

 

 

 

ks. Bogdan Rek podczas uroczystej procesji wraz z wiernymi, którzy przybyli z Brzezia na odpust ku czci Matki Boskiej Fatimskiej. Zobacz więcej zdjęć z pieszej pielgrzymki oraz uroczystości w Turzy Śląskiej>> 

 

 

Na wstępie sumy witane były pielgrzymki, zaś w szczególności pielgrzymka z Brzezia zorganizowana przez proboszcza z Brzezia ks. Bogdana Reka, który pochodzi z Turzy Śląskiej. Ks. Bogdan Rek brał udział w  mszy koncelebrowanej, podczas której modlił się w intencji parafian z Brzezia.

Częścią kulminacyjną była uroczysta procesja z udziałem  figury Matki Boskiej Fatimskiej, w której udział wzięli pielgrzymi z Brzezia (zobacz zdjęcia>>).

 

Warto wspomnieć, iż wielu parafian z Brzezia zgromadziło się wokół Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej również 13 czerwca 2004 roku. Wówczas w obecności ponad 100 kapłanów  około 20 tysięcy pielgrzymów modliło się w Turzy w rocznicę objawień fatimskich. W obchodach w 2004 roku brał udział m.in. ks.arcybiskup Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski w Polsce przy udziale  ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia, biskupa Wiktora Skworca z Tarnowa, Piotra Stobrawy z Opola, Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa, Jana Wieczorka i Gerarda Kusza z Gliwic, Gerarda Bernadzkiego i Stefana Cichego z Katowic. W tym dniu dokonano koronacji Koronami Papieskimi Obrazu Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej.

 

Kult Matki Bożej Fatimskiej jest na Śląsku bardzo żywy. Początek dało mu sanktuarium w Turzy Śląskiej. Powstało jako pierwsze w Polsce w 1947 roku, w trzydziestą rocznicę objawień fatimskich. Ks. proboszcz Ewald Kasperczyk, założyciel, budowniczy i przez lata kustosz tego sanktuarium, kiedy zorganizował pierwsze spotkanie parafian, na terenie mającego powstać kościoła, polecił wszystkim podać sobie ręce i pojednać się. "Zaczynał budować kościół zewnętrzny od umocnienia Kościoła w sercach". Wówczas nikt nie przypuszczał, że do kościoła w Turzy rozpoczną pielgrzymować wierni z wielu miejsc. Szczególnym wzorem i dziedzictwem Fatimy stały się w Turzy procesje różańcowe i nabożeństwa pokutne nazwane Nocami Pokuty. Wielu naszych parafian od lat pielgrzymuje do Turzy Śląskiej. Trzynasty dzień miesiąca od maja do października kieruje nasze myśli w stronę Matki Boskiej Fatimskiej.

 

 

Małgorzata Rother – Burek

 

/wykorzystano fragmenty artykułu z BRZESKI PARAFIANIN nr 61 z dnia 01.08.2004/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Uzupełniając artykuł należy wspomnieć i podziękować głównemu inicjatorowi tego wydarzenia, P. Romanowi, który swoim pomysłem podzielił się ze mną pod farą w noc urodzin Naszego Księdza i wielu innym parafianom, którzy byli dobrymi duchami owego wydarzenia wymagającego wiele zachodu i zmysłu organizacyjnego oraz samemu Ks. Bogdanowi, który tę inicjatywę swoim Duchem i Charyzmą gorąco poparł. Koło emerytów może być dumne z takich ludzi jak w/wymieniony czy p. Aniela i wielu innych, bezimiennych, którym się chce poświęcać swój czas i siły do czynienia dobra na chwałę Boga i Ludzi. Ilość uczestników pokazuje, że chcemy dawać coś od siebie, że potrzebujemy inicjatyw, które parafian łączą. Na koniec szczególne słowa uznania i podziękowania należą się chłopakom z OSP Brzezie, dzięki którym pielgrzymi mieli zapewnione bezpieczenstwo i obstawę na całej 22-kilometrowej trasie. Do zobaczenia za rok.

  2. Wyjaśniam „maleńką różnicę”, oprócz pieszych, którzy 5 godzin swojego wysiłku ofiarowali Panience Fatimskiej , było też liczna grupa zmotoryzowanych samochodami osobowymi a wspomniane Koło Emerytów zapełniło cały autobus około 50 osób. Skoro już wyliczać, kto szedł itp? nadmieniam, że Siostra Katechetka zaproponowała naszej szkolnej młodzieży, by z okazji ukończenia podstawówki dokonali takiej ofiary z prośbą do Panienki o dalsze powodzenie w nauce w Gimnazjum w Raciborzu. Namawiam tych, którzy w zyciu jeszcze nigdy nie ofiarowali, chociaż najmniejszego wysiłku dla drugiego człowieka, by sprawdzili, jakie to wspaniałe pozytywne uczucie. Objawienia Matki Bożej Fatimskiej są skierowane do ratowania ludzi, szczególnie tych, których Dusze są zagrożone Potępieniem, bo same nie są już w stanie sobie pomóc, dlatego Matka Boża prosi o ofiarę cierpienia za tych, którzy Boga odrzucają. Taka ofiara ubogaca wewnętrznie każdego, kto taką ofiarę dla drugiego człowieka czyni. Bardzo łatwo sprawdzić prawdziwość tych słów – uczynić komuś coś dobrego ! ! ! Uczestniczyć w pielgrzymce to skarbienie sobie Bożych Łask.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj