Piotr Olender – znawca wojen morskich

0

Bitwy morskie to pasjonująca chyba wszystkich chłopców i młodych mężczyzn dyscyplina. Jednak zdecydowana większość tych osób z czasem wyrasta, z konieczności, pod naporem realiów życiowych, z tych fascynacji.

Są jednak i tacy, którzy potrafią owe chłopięce marzenia przekuć w solidną naukową dociekliwość, udokumentowaną licznymi publikacjami w poważnych periodykach i wydawnictwach. Do takich właśnie osób należy dr hab. Piotr Olender, zastępca dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, który w ostatnim czasie zrealizował habilitację, stając się kolejnym profesorem naszej uczelni. Na świat przyszedł w 1960 roku w Rudzie Śląskiej. Kiedy miał osiem lat Jego rodzina zamieszkała w  Raciborzu. Dziesięć lat po zostaniu raciborzaninem, w 1978 roku, Piotr Olender zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza, a następnie podjął studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie  (aktualnie Uniwersytet Pedagogiczny). Równolegle studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1982 roku został magistrem historii, a trzy lata później obronił pracę magisterską w dziedzinie nauk politycznych.  

- reklama -

W roku 1995 Piotr Olender uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, broniąc rozprawy pod tytułem Wojna japońsko-chińska na morzu, 1894-1895, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Mariana Zgórniaka. Przewód i obrona przeprowadzone zostały na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku bieżącym, 2 marca, uzyskał stopień doktora habilitowanego, przyznany mocą uchwały tej samej Rady. Pracą przewodnią (habilitacyjną) była wydana wspólnym nakładem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i PWSZ w Raciborzu książka Wojna rosyjsko-japońska 1904-1905. Działania na morzu.
Obszarem zainteresowań naukowych dr. hab. Piotra Olendra jest historia wojen morskich i budownictwa okrętowego sprzed roku 1914, przede wszystkim zaś historia okresu „pary i żelaza” (1860-1905 – czyli od momentu zbudowania pierwszych pełnomorskich pancerników do momentu skonstruowania okrętu liniowego nowej generacji  Dreadnougt) oraz historia ery „żagla” ze szczególnym uwzględnieniem okresu od połowy XVII stulecia (początku wojen angielsko-holenderskich) do końca wieku XVIII.

Prof. Olender ma w swoim dorobku dziesięć książek publikowanych także w języku angielskim (niedługo ukaże się Sino-French Naval War, 1884-1885). Niektóre pozycje doczekały się już także tłumaczeń na tak „egzotyczne” dla Polaków języki,  jak japoński). Jest także autorem około czterdziestu artykułów i recenzji publikowanych w takich czasopismach, jak „Przegląd Historyczno-Wojskowy” czy „Morze, Statkii Okręty” (tego ostatniego periodyku jest stałym współpracownikiem) i innych. Jest członkiem Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Z raciborską uczelnią Piotr Olender związany jest od chwili jej powstania w 2002 roku. Trzeba podkreślić, że jako radny Rady Powiatu Raciborskiego I kadencji aktywnie współuczestniczył w tworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Od roku 2005 zatrudniony na pełnym etacie w Instytucie Kultury Fizycznej, gdzie nieprzerwanie pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu. Wcześniej od 1995 roku prof. Olender był wykładowcą Kolegium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego. Prywatnie żonaty. Córka, absolwentka archeologii, jest aktualnie studentką studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim (mieszka w Krakowie). Historia wojen morskich to, jak wspomnieliśmy, jednocześnie pasja i dziedzina eksploracji naukowej. Dla zdrowia uprawnia jogging, lubi też pływać (w przeszłości jeździł konno rekreacyjnie, obecnie jednak brakuje mu czasu na tego typu zajęcia).

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 5 (54) / maj 2012

 

 

 

   Czytaj również:

 

     – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

     – inne artykuły związane z PWSZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Czytaj pełne wydanie

 

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here