O tym popularnym świętym, którego 25 lipca obchodzimy wspomnienie, zachowały się nieliczne dokumenty pisane. Z przekazów wynika, że pochodził z Azji i umarł śmiercią męczeńską ok. 250 roku. Jego kult znany jest już od V wieku.
Krzysztof był człowiekiem olbrzymiej budowy ciała, o ogromnej sile. Szukał przez jakiś okres potężnego pana, któremu mógłby służyć. Najpierw służył królowi w swojej krainie (jak podają zapisy) a gdy dowiedział się, że ten boi się szatana jako postaci wszechmogącej postanowił służyć swoją siłą szatanowi. Po pewnym jednak czasie dowiedział się, iż szatan boi się Chrystusa więc zaczął szukać na ziemi Jego postać. Kiedy nie udało mu się Go odnaleźć, aby odpokutować za swoje grzechy zaczął na swoich silnych ramionach przenosić ludzi przez Jordan. Kiedyś usłyszał głos dziecka proszącego o przeniesienie na drugą stronę rzeki. Gdy wziął to dziecko na ręce poczuł ogromny ciężar z którym nie mógł sobie poradzić. Zapytał owe dziecię kim jest. Usłyszał, iż jest Chrystusem- całym światem, który właśnie dźwiga. W czasie tych przenosin Chrystus wyjawił Krzysztofowi jego przyszłe losy i bliską śmierć męczeńską, podczas prześladowań w czasach cesarza Decjusza.
W Kościele Prawosławnym Krzysztof przedstawiany jest jako potężny rycerz o głowie szakala z tarczą, włócznią i krzyżem. Jego święto jest tam obchodzone 9 maja, natomiast w Kościele Katolickim 25 lipca. Ten święty o potężnej budowie i ogromnej sile ogłoszony jest patronem kierowców i lekkiej śmierci. Patronuje też pielgrzymom, flisakom, żeglarzom i modniarką. Jak mówi podanie ludowe – spojrzenie na św. Krzysztofa z rana przynosi ochronę przed złymi wydarzeniami na cały dzień. W wielu samochodach i na motocyklach kierowcy mają przyczepiony medal z wizerunkiem św. Krzysztofa. W najbliższą niedzielę po Mszach św. i nabożeństwach wokół kościołów katolickich tradycyjnie kapłani święcą z tej okazji pojazdy mechaniczne.
/K.N./
——————————————————
Parafia Rzymsko – Katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Mickiewicza 8 w Raciborzu zaprasza narzeczonych na nauki przedmałżeńskie przez cały rok. Cykl nauk przedmałżeńskich obejmuje trzy spotkania, połączone z naukami naturalnego planowania rodziny.
Kontakt: 32 418 16 31 lub 604 554 820.