Racibórz poprze projekt ustawy Związku Miast Polskich

0

Radni z Raciborza podczas najbliższej sesji dyskutować będą między innymi na temat obywatelskiego projektu ustawy Związku Miast Polskich o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Marszałek Sejmu postanowiła o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przygotowanego przez Związek Miast Polskich. Projekt zakłada wzrost udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzenie subwencji  ekologicznej oraz przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych samorządów. W latach 2005 – 2011 łączny ubytek w dochodach gmin, powiatów i województw na skutek licznych zmian ustawowych oszacowano na co najmniej 8 mld złotych w skali roku. W budżecie miasta Racibórz największy ubytek dochodów spowodowało wprowadzenie ulgi prorodzinnej. Dodatkowo budżet miasta obciążyły m.in. zadania wynikające z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

- reklama -

Niekorzystne dla jednostek samorządu terytorialnego zmiany w prawie, skutkujące z jednej strony zmniejszeniem dochodów  własnych, a z drugiej strony nowymi zadaniami (bez zapewnienia źródeł ich finansowania) spowodowały, że granice wytrzymałości finansowej samorządów wyczerpują się. Dlatego podczas najbliższej sesji, raciborscy radni (zarówno miejscy jak i powiatowi) będą rozmawiać na temat tego czy poprzeć projekt ustawy. Przygotowane zostały już uchwały w tej sprawie. – Dalsze utrzymywanie takiego stanu rzeczy może spowodować w naszym mieście znaczne ograniczenie inwestycji oraz stanowi  poważne zagrożenie szansy, jaką dają środki unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Z tego względu obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach zasługuje w pełni na poparcie – czytamy w uchwale rady miasta.

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here