Kierownictwo Związku Żołnierzy AK na akademii w G5

2

Na zorganizowaną w Gimnazjum Nr 5 patriotyczną akademię przybyli włodarze miasta, powiatu, dyrektorzy szkół, młodzież, a także weterani AK, wśród których znalazło się kierownictwo ich śląskiego związku (zdjęcia>>>).

Uroczyście, patriotycznie, wzniośle i wzruszająco było dzisiaj, 3 października, w Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. W szkolnej auli miała miejsce akademia z okazji 73. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 70. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. W obchodach udział wzięło wielu gości, których powitał dyrektor szkoły Dariusz Malinowski.

- reklama -

 

 

Wśród obecnych w auli weteranów AK znaleźli się m. in. Prezes i Wiceprezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Waldemar Tomżyński i Janusz Kwapisz, a także Prezes Oddziału w Raciborzu Światowego Związku Żołnierzy AK Marian Szlapański. Obecny był również Prezes Związku Sybiraków w Raciborzu Mieczysław Sus. Przybył także Mirosław Galik, opiekun katowickiego Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej. Nie zabrakło również dyrekcji i nauczycieli z pozostałych raciborskich szkół.

 

 

 

Na uroczystościach w G5 nie zabrakło weteranów AK. Na pierwszym planie  Prezes
Śląskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK Waldemar Tomżyński.

 

 

 

 

Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Waldemar Tomżyński wręczył dyplomy dyrektorom Herbertowi Denglowi i Dariuszowi Malinowskiemu za ich zasługi w popularyzacji idei i wartości AK, a także jej historii wśród młodzieży. Podkreślił również, że na dwadzieścia dwa działające na Śląsku szkolne koła Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowego aż dwa działają w Raciborzu.

 

 

Dariusz Malinowski wygłosił odczyt o historii Polskiego Państwa Podziemnego, Służbie Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. O konkretnych osiągnięciach AK w czasie wojny mówił Marian Szlapański. Z kolei Zastępca Prezydenta Raciborza Ludmiła Nowacka mówiła o roli pamięci i wiedzy o przeszłości, przy czym podkreśliła, że dzisiejsza, obecna na sali młodzież, po raz pierwszy od bardzo dawna może uczyć się i mówić o tej historii bez ryzyka.

 

 


Montaż poetycki w wykonaniu raciborskiej młodzieży oparty był na twórczości
żołnierza Armii Krajowej Zbigniewa "Bobo" Kabaty (więcej zdjęć>>>).

 

 

Druga część uroczystości należała do młodzieży z Gimnazjum Nr 5 i II. Liceum Ogólnokształcącego. Piękne interpretacje wierszy i pieśni wzbudziły gromkie oklaski zgromadzonych, którym szczególnie do gustu przypadło brawurowe wykonanie "Obławy" Jacka Kaczmarskiego.

 

 

Uroczysty patronat nad uroczystością objął Starosta Powiatu Raciborskiego, którego reprezentował wicestarosta Andrzej Chroboczek. Organizatorami byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Raciborzu (Pan Marian Szlapański), a także dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzież Gimnazjum Nr 5 i II. Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu.

 

 

/żet/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Ktoś jednak tę imprezę przygotował. Jakoś nie potrafię doczytać się nazwisk osób pracujących nad przygotowaniem tej akademii. I jak zwykle – pochwały za organizację przyjął „świecznik” a organizatorzy otrzymują pokątnie uścisk ręki od uhonorowanych dyrektorów i innych „słupów”. Czysty PRL w wersji raciborskiej.

  2. żet

    Sprawą zajmował się Pan Marian Szlapański, a także dyrekcja i grono pedagogiczne Gimnazjum Nr 5 i II LO (program artystyczny wykonywany był przez młodzież z obu szkół). Informację wniosłem również do artykułu. Dziękuję za zwrócenie uwagi na to niedopatrzenie.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here