
Klub Gaja „Kryształowe Czarodziejskie Drzewo” przyznał Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach za wspieranie programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa.
Statuetkę z symbolicznym wizerunkiem drzewa odebrała w Warszawie Gabriela Lenartowicz-prezes WFOŚiGW w Katowicach podczas inauguracji 10. edycji tej akcji obchodzonej uroczyściej w Bibliotece Narodowej.

Na Polach Mokotowskich, w obecności kilkuset osób – głównie młodzieży ze szkół uczestniczących w programie, wraz z ministrem środowiska Marcinem Korolcem, przedstawicielami władz Warszawy, aktorami i leśnikami, prezes Lenartowicz wzięła udział w sadzeniu dziesięciu drzew symbolizujących 10-lecie akcji Święto Drzewa. Patronat honorowy nad tym jubileuszem objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

Święto Drzewa” to sztandarowy program Klubu Gaja. Zapoczątkowany w 2003 roku w szkołach i samorządach inicjuje lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew. W ciągu ostatnich pięciu lat zaangażował ok. 280 tys. osób i doprowadził do posadzenia 315 tys. drzew.
Jak mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie Jacek Bożek-prezes Klubu Gaja w ciągu 10 lat trwania akcji na pewno posadzono blisko pół miliona drzew.
– Chcemy pokazywać, że przyroda jest istotna we wszystkich aspektach życia, że to co robimy dla niej, jest ważne dla nas, naszych dzieci i wnuków. Dlatego oprócz konkretnych efektów programu w postaci posadzonych lasów sukcesem jest rosnąca świadomość ekologiczna Polaków – dodał Jacek Bożek.
Prezes WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz zwróciła uwagę, że dzięki tej akcji wiele osób uczy się wspólnego działania na rzecz mądrego i tak bardzo dziś potrzebnego partnerstwa ludzi z przyrodą. Katowicki Fundusz od początku chętnie wspiera organizatorów akcji promującej drzewa nie tylko jako element przyrody ale również symbol życia, trwałości i ochrony Ziemi przed skutkami zmian klimatu, poinformowała podczas jubileuszowej gali Klubu Gaja prezes Lenartowicz.
Święto Drzewa włączone jest w światową kampanię zainicjowaną przez ONZ pn. „Miliard drzew dla Planety”. Celem tej kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew, by zmniejszać przyczyny i skutki zmian klimatycznych. Do wyników tej akcji dopisywane są co roku drzewa sadzone w Polsce, podczas Święta Drzewa. Przesłanie towarzyszące tej akcji trafiło już do 35 krajów świata. Drzewa sadzono m.in. w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Północnej, a nawet w Australii.
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
——————————————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)







