Mowa o gospodarstwie ekologicznym Agnieszki Kowol z Kuźni Raciborskiej, które jako pierwsze w powiecie, a trzecie w województwie zostało wyróżnione ogólnopolskim certyfikatem pn. "Zagroda Edukacyjna".
Dotychczas gospodarstwo posiadało atest gospodarstwa ekologicznego. – Posiadamy certyfikat na czarną porzeczkę, śliwę, mleko kozie, jajka i siano – wylicza Bernard Kowol. Jak zaznacza mój rozmówca, takie certyfikaty wydaje w Polsce pięć firm. Gospodarstwo z Kuźni certyfikuje firma "Ekoland" z Warszawy.
Przystąpienie do sieci eko-zagród nastąpiło w ubiegłym roku. – W tym celu został napisany specjalny projekt; przygotowaliśmy cztery ścieżki edukacyjne: "Kalejdoskop łąki i lasu", czyli co o bioróżnorodności każdy uczeń powinien wiedzieć, "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki" (czyli domowa produkcja soków), "Co nasi pradziadowie robili, że tak zdrowo żyli?" i "Szkoła Młodego Ekologa", czyli podstawowa wiedza dotycząca ekologii z naciskiem na system nowej ustawy śmieciowej – zaznacza współwłaściciel gospodarstwa.
Zdaniem Bernarda Kowola, obecne pokolenie będzie już zupełnie inaczej segregowało i gospodarowało materiałami, które pozostają z gospodarstwa domowego. – Myślę, że właśnie poprzez takie zagrody edukacyjne można młodych ludzi uczyć ekologii – mówi B. Kowol.
W ofercie zagrody – poza ścieżkami ekologicznymi – znajdują się zajęcia survivalowe (strzelanie, biegi terenowe, warsztaty artystyczne i aktorskie, bogaty program artystyczny, przejażdżki konne oraz wozem po okolicznych lasach).
Bartosz Kozina