"Transplantacja. Jestem na tak" była tematem przewodnim VIII Forum Osób Niepełnosprawnych zorganizowanego 9 grudnia w Raciborzu z okazji obchodzonego 3 grudnia Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wybór zagadnienia transplantacji nie był przypadkowy – głównym punktem forum był wykład prof. dr. hab. Mariana Zembali, "następcy" prof. Zbigniewa Religii na stanowisku dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Wykład światowej sławy kardiochirurga "Nadzieje i możliwości transplantacji serca, płuc u dorosłych i dzieci w Polsce – zabrzańskiej doświadczenia" dotyczył historii światowej i polskiej transplantologii, której pionierami w naszym kraju byli m. in. prof. Jan Moll i Antonii Dziatkowski, a w późniejszym okresie, z sukcesami, śp. prof. Zbigniew Religa.
Marian Zembala nakreślił ogromne postępy w ochronie zdrowie, które dokonały się na przestrzeni minionych lat, czego nie udałoby się osiągnąć bez środków pochodzących z Unii Europejskiej, a także otwarcia się Polski na świat, które dokonało się po roku 1989. Od 1985 roku – pierwszy zakończony sukcesem przeszczep serca dokonany w Zabrzu – do listopada roku bieżącego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonano 32 099 operacji serca u dorosłych i dzieci, 900 transplantacji serca i 93 transplantacji płuc, serca i płuc. – Nie byłoby tego, gdyby nie determinacja, pasja i bezinteresowna chęć służenia drugiemu człowiekowi, którymi przez te wszystkie lata nieustannie pałał prof. Zbigniew Religa – mówił prof. Zembala.
Forum zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji "Podaj Rękę", którego zarząd w postaciach Katarzyny Wiśniewskiej i Piotra Klimy serdecznie dziękował profesorowi za przyjazd do Raciborza i wykład. – Dziękujemy panie profesorze, bo w tym świecie coraz trudniej znaleźć ludzi dobrych jak pan… – mówił Piotr Klima. – Jest dużo ludzi dobrych i będzie ich coraz więcej – odpowiedział z optymizmem szacowny gość.
Stowarzyszenie "Podaj rękę" przyznało również "Laury życzliwości" dla osób niepełnosprawnych, które trafiły do Wydawnictwa Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami Amun i Medycznej Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego nr 1 w Raciborzu. Na koniec goście forum mogli przysłuchać się kolędom i piosenkom, które wykonały dzieci z Koła Emisji Głosu, którego opiekunem jest Daniel Rożek.
Oprócz stowarzyszenia "Podaj rękę", organizatorami imprezy były: Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, raciborskie koło Polskiego Związku Głuchych, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Miasto Racibórz. Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objęli prezydent Raciborza, starosta raciborski, którego reprezentował otwierający uroczystość wicestarosta Józef Stukator, a także poseł Henryk Siedlaczek, który wygłosił słowo wstępne.
Wsparcia w organizacji przedsięwzięcia udzieliła Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Rozwoju Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, która była gospodarzem forum.
/żet/
- reklama -
—————————————————————————————————————————
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum. Dodaj Temat na: forum.raciborz.com.pl
Ruszył program "Aktywny Samorząd", w ramach którego osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o wsparcie m. in. na zakup urządzeń lektorskich, brajlowskich, czy uzyskanie prawa jazdy kategorii B. Trwa nabór wniosków.