700 kontroli miejsc publicznych przeprowadził raciborski sanepid sprawdzając, czy przestrzegany jest w nich zakaz palenia. Straż miejska w tym czasie nałożyła 27 grzywien na sumę 2,7 tys zł za nieprzestrzeganie zakazu.
20 grudnia w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu już po raz kolejny odbyło się kwartalne spotkanie koalicji lokalnej działającej w ramach realizowanego na terenie Raciborza ogólnopolskiego projektu pt. „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”.
Podczas spotkania przedstawiciele PSSE, straży miejskiej, policji, starostwa oraz firmy Raciborskie Media podsumowali dotychczasowe działania zrealizowane w ramach projektu, w tym m.in. kampanię edukacyjno-informacyjną prowadzoną od 15 listopada do 7 grudnia 2012 r. w raciborskich szkołach ponadgimnazjalnych.
Celem akcji było upowszechnienie wiedzy o istniejącym prawodawstwie, informowanie o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego i egzekwowaniu przestrzegania obowiązującego prawa w zakresie zakazu palenia tytoniu, a także podniesienie świadomości na temat wpływu dymu tytoniowego (biernego i czynnego palenia) na zdrowie człowieka i promowanie zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu. Przedsięwzięcie było skierowane jest przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół ponadgimnazjalnych (osoby dorosłe).
W ramach cyklu spotkań funkcjonariusze straży miejskiej oraz przedstawiciel policji przybliżyli uczniom tematykę i problematykę ustawy antytytoniowej oraz egzekwowania jej zapisów na terenie Raciborza, a także odpowiadali na pytania uczniów. Przedstawiciele PSSE w Raciborzu zapewnili natomiast uczniom możliwość skorzystania z bezpłatnego badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu miernikiem Smoke Check oraz dostęp do materiałów pogłębiających wiedzę z zakresu problematyki palenia tytoniu i informujących o możliwości otrzymania pomocy i wsparcia dla osób chcących rzucić palenie.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Od października 2011, od kiedy prowadzony jest program, skontrowano ponad 700 lokali gastronomicznych, zakładów pracy, placów zabaw, przystanków komunikacji zbiorowej. Co ciekawe, tylko w jednym przypadku stwierdzono, iz nie ma wyraźnego oznakowania zabraniającego palenia tytoniu. A skoro jest profilaktyka, musi być i sankcja. Strażnicy miejscy interweniowali w tym czasie w 44 przypadkach – w 17 skończyło się na pouczeniu, w 27 zaś zostały nałożone mandaty na łączną sumę 2,7 tys. zł.
oprac. /ps/
Czyli po stówce jako kara?
Najbardziej skuteczna jest w Raciborzu terapia biorezonansowa gabinetu BICOM ze Świdnicy „Rzuć palenie”.
Od kilkunastu lat mocne wrażenie robią na przechodniach i pacjentach
w szpitalu oraz w przychodniach lekarskich afisze i ulotki BICOMu
Rzuć Palenie.
najskuteczniej to jest dać sobie siana i zrobić to własną, silną wolą 😉
A ja palę bo lubię i nie widzę jakiegokolwiek powodu, dla którego miałbym odmówić sobie tej przyjemności!