Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego opracowuje centralny antyplagiatowy system, który ma ukrócić trawiący wyższe uczelnie proceder podrabiania prac. System zacznie działać już w 2013 roku. Ministerialny system antyplagiatowy będzie bezpłatną aplikacją, w której znajdą się wszystkie prace magisterskie napisane przez studentów od 2013 roku, a być może – jeśli zgodzą się na to uczelnie – również te napisane w latach poprzednich. System ma być odpowiedzią ministerstwa na plagiatową plagę, która trawi "pracę" naukową studentów kończących studia. O wprowadzeniu systemu informuje gazetaprawna.pl.
Nowe przepisy, zobowiązujące uczelnie do przesyłania tekstów prac magisterskich do systemu zostaną wprowadzone w znowelizowanej ustawie, która najprawdopodobniej wejdzie w życie już w 2013 roku. Każdy uczeń będzie podpisywał z uczelnią umowę, która zobowiąże go do wyrażenia zgody na przesłanie jego pracy przez uczelnię wyższą do systemu. Rozwiązanie ma objąć zarówno uczelni państwowe jak i prywatne.
Wprowadzenie centralnego systemu ma pomóc w kontrolowaniu poziomu nauczania na uczelniach. Już teraz wiele uczelni odchodzi od wymagania napisania pracy magisterskiej, którą zastępuje egzamin z całości nauczanego na studiach materiału (wiele uczelni wymaga zarówno jednego, jak i drugiego). Wiadomo, że system nie ukróci pisania prac "na zamówienie" – kolejnej plagi polskich uczelni. Czas pokaże, czy wprowadzone przez ministerstwo zmiany pomogą choć w niewielkim stopniu dźwignąć upadające w Polsce szkolnictwo wyższe.
źródło: gazetaprawna.pl, oprac. /żet/
—————————————————————————————————————————
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
—————————————————————————————————————————-
Polecamy również:
Rozpoczynamy nowy rok akademicki z wielkimi nadziejami!
Przemówienie JM Rektora PWSZ w Raciborzu prof. dra hab. Michała Szepelawego wygłoszone podczas inauguracji roku akademickiego 2012/2013.
O kondycji i przyszłości publicznych szkół wyższych
W dniach 20-22 września 2012 roku odbyło się kolejne, XVIII Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Tym razem gospodarzem była uczelnia włocławska, obchodząca właśnie dziesięciolecie swojego istnienia.
Uczelnie wyższe w Polsce powinny zostać ograniczone: trzeba wprowadzić egzaminy na studia, zmniejszyć 5-6 a czasem i 10 krotnie liczbę przyjmowanych na dany kierunek studentów >>>> wtedy problem rozwiąże się sam, a do tego jeszcze budżet odetchnie, ale wiadomo że nikt się na to nie zgodzi, bo jakże to tak? z uniwersytetami walczyć? toż to ciemnogród!!!! i tak będziemy mieli taki nasz ciemnogrodzić zawsze…