Kalendarium najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2012 roku

1

Temat kondycji Rafako zdominował wszystkie inne wydarzenia gospodarcze na ziemi raciborskiej w 2012 roku. Czym jeszcze żyła raciborska gospodarka w minionym roku i jaki będzie rok 2013? Życie gospodarcze Raciborza i powiatu raciborskiego w 2012 roku zdominował temat sytuacji w Rafako, który w cieniu pozostawił inne, również niezwykle istotne dla ziemi raciborskiej wypadki… Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych dla ziemi raciborskiej wydarzeń gospodarczych roku 2012.

- reklama -
Styczeń
Rafako informuje, że Alstom przejął należne Rafako 135 mln zł


Czytaj również artykuł: Rafako pozywa Alstom, chce 347 mln zł.

4 stycznia elektryzującą informację opublikował zarząd Rafako: bank BGŻ, wbrew postanowieniu sądu, wypłacił na rzecz Alstomu 135 mln zł gwarancji (ustanowionych umową zawartą w listopadzie 2003 związanych z budową w Bełchatowie). Zwrot wypłaconych gwarancji do dziś stanowi kość niezgody w relacjach Alstomu i Rafako.
Luty
Podpisanie umowy na budowę aquaparku


Czytaj również artykuł: "Aquapark to samobój, za który będzie pan długo płacił"…

10 lutego w Urzędzie Miasta Racibórz Jerzy Kwaśny (dyrektor OSiR w Raciborzu) i szef Borbudu Ryszard Bortel podpisali umowę na budowę wielofunkcyjnego ośrodka sportowego krytej pływalni przy ul. Zamkowej w Raciborzu. Prezydent Mirosław Lenk liczył (i liczy), że 24-milionowa inwestycja stanie się magnesem przyciągającym do Raciborza mieszkańców ościennych powiatów. Te argumenty nie trafiają do licznego grona krytyków inwestycji, którzy twierdzą, że aquapark będzie kosztownym "niewypałem". Jak będzie naprawdę? Przekonamy się o tym po 10 lutym 2014 roku, kiedy inwestycja – wg planu – zostanie ukończona (choć pod uwagę brana jest nawet połowa 2013 roku).
Marzec
Rozpoczynają się prace nad strategią rozwoju Raciborza
Rozpoczyna się wielka debata na temat sensowności zaakceptowanego przez władze miasta sposobu konsultowania i opracowania "Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020", której zarzuca się przede wszystkim brak rzeczywistych konsultacji z mieszkańcami miasta, w szczególności przedsiębiorcami (akcję zainicjował Raciborski Portal Internetowy www.raciborz.com.pl i GazetaInforamtor.pl. Osatecznie pracę będą trwały w zaciszach gabinetów bez większego kontkatu ze społeczeństwem… Warto zaznaczyć, że prace nad "Aktualizacją Strategii…" powinny zakończyć się do końca czerwca 2012, tymczasem trwają nadal…
Kwiecień
Poseł H. Siedlaczek nie chce ale musi przyklasnąć planom podniesienia wieku emerytalnego

W całym kraju narastało oburzenie na plany "reformy" emerytalnej rządu, w wyniku której wiek emerytalny miał zostać (i został) podniesiony do 67 roku życia. Polityki rządu bronił poseł Henryk Siedlaczek, który tłumaczył, że nie były to fanaberie rządu, a… zwyczajna konieczność. – Wkurza mnie, że będę pracował dłużej, ale muszę się z tym pogodzić, bo nie chcę przymierać głodem – bronił wprowadzanych zmian poseł.
Maj
Filary Ziemi Raciborskiej

Raciborska Izba Gospodarcza, Prezydent Miasta Racibórz i Starosta Powiatu Raciborskiego przyznali nagrody "Filary Ziemi Raciborskiej", które trafią do Ramety (duża firma), Przedsiębiorstwa Majnusz (średnia firma), El-Bisu (mała firma), Jandiku (mikroprzedsiębiorstwo), Auto Centrum Opolony (rzemiosło) i Wojciecha Nazarki (kategoria społeczna).
Czerwiec
Racibórz w strefie ekonomicznej. Początek burzy w Rafako

Czytaj również artykuł: 4 mln zł dla Raciborza na uzbrojenie strefy ekonomicznej.

Zaczyna się komplikować sytuacja w Grupie PBG, choć na razie powszechnie daj się wiarę zapewnieniom zarządu, że sytuacja PBG, Aprivii i Hydrobudowy nie będzie miała większego wpływu na funkcjonowanie Rafako. Tymczasem do mieszkańców Raciborza docierają sensacyjne i z dawna wyglądane wieści: położone na Ostrogu tereny miasta zostają włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pojawia się nadzieja na przyciągnięcie inwestycji, które dając ludziom pracę powstrzymają upadek miasta.
Lipiec
Rafako traci 160 mln zł…


Czytaj również artykuł: Rafako oddało PBG akcje – czy doczeka się swoich 160 mln?

Rafako ponosi pierwsze koszty ogłoszonej miesiąc wcześniej przez PBG, Aprivię i Hydrobudowę (wszystkie trzy spółki należą, tak jak Rafako, do Grupy PBG) upadłości z możliwością zawarcia układu – zmuszone jest zwrócić PBG nabyte w grudniu 2011 roku za 160 mln zł akcje Energomontażu-Południe. Raciborski zakład do dziś nie doczekał się należnych mu z tytułu przeprowadzenia tej operacji 160 mln zł…
Sierpień
 Wakacje!

Czytaj również artykuł: Urzędniczy upór będzie kosztować 100 tysięcy.
 

Drugi miesiąc wakacji nie sprzyjał wyjątkowym dla życia Raciborza i okolic wydarzeniom: zarówno negatywnym, jak i pozytywnym.Raciborzanie do woli korzystali z pięknej pogody, ścieżek rowerowych… choć niepokój wielu budzi stan części z nich, które najzwyczajniej w świecie rozchodzą się, a okres gwarancyjny zakończył się…
Wrzesień
Sprawa Sebzdy – starosta A. Hajduk oskarżony o kłamstwo


Czytaj również artykuł: A. Hajduk: nie było nacisków w sprawie Sebzdy.

Zmiany na stanowiskach szefów Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Zarządu Dróg. Nic nie wskazuje aby powołany na dyrektora PUP w Raciborzu Mirosław Ruszkiewicz miał pożegnać się ze stanowiskiem. Tymczasem nowy dyrektor PZD Adam Sebzda po trzech tygodniach pracy żegna się z pracą. Wybucha spór pomiędzy odwołanym przez starostę dyrektorem i samym starostą. U podstaw konfliktu znajdują się plany restrukturyzacyjne Adama Sebzdy, a także kwestia niepotwierdzonych nacisków na starostę, które rzekomo miały spowodować podjęcie przez niego decyzji o odwołaniu nowego dyrektora. Plotki mówią, że poszło o koneksje, którymi miała się wykazać zwolniona przez Sebzdę księgowa.


Październik
Zott Polska przejmuje mleczarnię. Wiesław Różacki i Jerzy Wiśniewski rozpoczynają próbę sił… Powstanie droga Racibórz – Pszczyna


Czytaj również artykuł: Racibórz będzie koordynował budowę drogi Racibórz – Pszczyna.

Z początkiem miesiąca sfinalizowany zostaje proces przejmowania przez Zott Polska Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej. Prezes ZP mówi, że w obliczu konkurencji pomiędzy zarządzaną przez niego firmą i Mlekovitą przejęcia lokalnych spółdzielni są nie do uniknięcia. Prezes zapowiada, że raciborska mleczarnia będzie specjalizować się w produkcji wyrobów regionalnych, w szczególności twarogu.

Jednocześnie coraz bardzie niepokojące wieści docierają z Rafako… wychodzi na jaw, że większościowy pakiet akcji Rafako został zastawiony cypryjskiej spółce, którą z kolei kontroluje inny, zarejestrowany na Seszelach podmiot o niewiadomych powiązaniach. Pod koniec miesiąca w Rafako i PBG rozpoczyna się "wojna na górze": odwołani zostają Wiesław Różacki, Bożena Kawałko i Dariusz Karwacki. Wiesław Różacki zostaje zastąpiony przez Pawła Mortasa, który od tej pory jest nowym prezesem Rafako i PBG.

A w Raciborzu Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz i Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk podpisują umowę, na mocy której Racibórz będzie koordynował budowę drogi Racibórz – Pszczyna.
Listopad
Trwa i kończy się kotłowanina na szczytach władzy w Rafako. Padają pierwsze oficjalne deklaracje o inwestycjach w strefie ekonomicznej. Miastu udaje się sprzedać plac Arki Bożka, a wojewoda wydaje pozwolenie na budowę zbiornika przeciwpowodziowego


Czytaj również artykuł: Plany J. Wiśniewskiego względem Rafako [WIDEO].

Jedenasty miesiąc pechowego dla Rafako roku upływa pod znakiem walki odwołanych członków zarządu – W. Różackiego, B. Kawałko i D. Karwackiego – z radą nadzorczą raciborskiego. Sąd przywraca odwołanych członków zarządu do swoich funkcji, jednakże nie na długo. Napięta do granic możliwości sytuacja zostaje spacyfikowana w czasie Nadzwyczajne Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy RAFAKO S.A. (26 listopada), kiedy to Jerzy Wiśniewski przeprowadza swą wolę wymieniając radę nadzorczą spółki, zarząd a także zmieniając statu raciborskiego zakładu, który od tej pory dalece bardziej zależny jest od łaski i niełaski nadzoru spółki. W cieniu tych bulwersujących wydarzeń pozostają niezwykle istotne deklaracje inwestorów chcących na włączonych do KSSE terenów miasta postawić hale produkcyjne. Inwestycjami zainteresowane są Koltech i Rameta. Władzom miasta udaje się sprzedać plac Arki Bożka, na którego miejscu ma powstać galeria handlowa. 26 listopada Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk wydał pozwolenie na budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Pierwsze prace mają rozpocząć się wiosną 2013 roku…
Grudzień
Skandal na kolei – lecą głowy…


Czytaj również artykuł: Mirosław Sekuła: nowy Marszałek Województwa Śląskiego.

Po przejęciu przez Koleje Śląskie zadań śląskich Przewozów Regionalnych na kolei rozpętało się piekło. Setki odwołanych pociągów, ustanawiana w ich miejsce komunikacja zastępcza, wreszcie przywrócenie do obsługi międzywojewódzkich połączeń stykowych Przewozów Regionalnych nie uchroniły głównego odpowiedzialnego za zamieszanie – Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz podał się do dymisji.
* * *
Na tym kończy się subiektywne zestawienie najbardziej znaczących wydarzeń gospodarczych w Raciborzu i powiecie raciborskim roku 2012 według redakcji Raciborskiego Portalu Internetowego www.raciborz.com.pl.  Wiele z tych wydarzeń może korzystnie wpłynąć na kondycję ziemi raciborskiej w przyszłości. Rozpoczęcie inwestycji na włączonych do specjalnej strefy ekonomicznej terenach Raciborza może w nie tak odległej przyszłości zaowocować nowymi miejscami pracy, a te – jak wiadomo – generują kolejne, które generują kolejne itd. Dodatkowo rozpoczęcie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny również będzie miało nader korzystny wpływ na sytuację Raciborza. Obawy o rozjeżdżone przez ciężarówki drogi są z pewnością na miejscu, jednakże część lokalnych firm w taki czy inny sposób będzie partycypować w przedsięwzięciu, którego finalnym efektem będzie zabezpieczenie miasta przed powodzią. Dodatkowo sytuację Raciborza powinna ulepszyć planowana droga Racibórz – Pszczyna. Powyższe pozwala sądzić, że Racibórz nie został jeszcze spisany na straty i jest cień nadziei, że degradacja naszego miasta nie będzie przebiegać tak gwałtownie, jak wielu mieszkańców się tego obawia.

Kwestią, która budzi największe obawy jest sytuacja w Rafako. Wydaje się, że skrajnie negatywny scenariusz nie powinien nastąpić. Niemniej ewentualne złe wieści, które napłynęłyby z Opola (decyzja powinna zapaść w okolicach lutego 2013 roku) mogłyby znacznie skomplikować sytuację raciborskiego zakładu – ograniczenie i tak nadszarpniętego przez "właścicieli" Rafako zaufania instytucji finansowych mogłoby przełożyć się na problemy z realizacją kontraktów, których niedotrzymanie pociągnęłoby za sobą lawinę problemów finansowych… Miejmy nadzieję, że czarny scenariusz nie spełni się, a rok 2013 będzie lepszym zarówno dla Rafako, jak i całej ziemi raciborskiej.

Jeśli Twoim zdaniem coś przeoczyliśmy lub pominęliśmy, podziel się tym spostrzeżeniem w liście do redakcji lub komentarzu.

/żet/

—————————————————————————————————————————

 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

 
Dodaj!

 
—————————————————————————————————————————-

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here