Posłowie SLD chcą, aby 2013 rok był "rokiem Edwarda Gierka" – wszystko za sprawą przypadającej 6 stycznia 2013 roku setnej rocznicy urodzin byłego I sekretarza KC PZPR. Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie odcinają się od swoich komunistycznych korzeni – chcą by rok 2013 był rokiem Edwarda Gierka. Oprócz tego zamierzają zorganizować konferencje, w czasie których "odkłamaniu" ma ulec teza, jakoby spadkiem po rządach I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej było ogromne zadłużenie kraju. W tym celu porównają lata rządów Edwarda Gierka z rządami Donalda Tuska i obecnym zadłużeniem Polski.
Zdaniem polityków SLD, w czasie rządów Edwarda Gierka w Polsce dokonał się ogromny skok cywilizacyjny, a z dobrodziejstw tamtego czasu miliony Polaków korzystają do dziś. Uczczenia pamięci Edwarda Gierka żądają również członkowie związanej z SLD Federacji Młodych Socjaldemokratów w Sosnowcu. Chcą oni aby w sosnowieckich szkołach odbyły się konkursy wiedzy na temat PRL i Edwarda Gierka, dzięki któremu Sosnowiec stał się znaczącym w kraju ośrodkiem przemysłowym. O sprawie piszą "Rzeczpospolita" i katowicka "Gazeta Wyborcza".
Plany lewicy mają związek z przypadającą 6 stycznia setną rocznicą urodzin byłego przywódcy komunistycznej Polski. Edward Gierek (6.01.1913 – 29.07.2001) był posłem na Sejm PRL I, II, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 1970 – 1980 pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR. Pierwsze pięć lat rządów E. Gierka charakteryzowało się znaczącym rozwojem gospodarczym, który uległ załamaniu po 1975, by ostatecznie doprowadzić do kryzysu gospodarki państwa w 1980 roku, w wyniku czego I sekretarz został odsunięty od władzy, a następnie wydalony z szeregów PZPR. W stanie wojennym, na polecenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, były I. sekretarz został internowany.
Ostatnia rata zaciągniętych za rządów E. Gierka zobowiązań została spłacona 29 października 2012 roku.
oprac. /żet/
—————————————————————————————————————————
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
—————————————————————————————————————————-
Polecane artykuły:
56. rocznica ponownych narodzin Katowic: koniec Stalinogrodu
10.12.1956 Katowicom przywrócono ich pierwotną nazwę, którą niespełna trzy i pół roku wcześniej zastąpił "Stalinogród". Tym samym "zniknęło" miasto-pomnik jednego z największych katów Polaków.
Raciborska "Solidarność": od euforii do podziałów
Zarys historii Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Raciborzu (1989 – 1991) na podstawie dokumentów Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu.
Stan wojenny – ważna lekcja historii
Wprowadzając stan wojenny władze PRL-u, wbrew powtarzanej do dzisiaj propagandzie, oficjalnie wypowiedziały wojnę narodowi, którego powinny bronić. 120 Polaków zostało zabitych, a tysięcy dotknęły represje.
Przeżyłem rozwój gospodarczy za czasów Edwarda Gierka i szybkie budownictwo mieszkaniowe. Należał do tych komunistów którzy zaczęli myśleć o potrzebach socjalnych narodu. Szkoda że za pożyczone pieniądze. Ale inaczej nie nastąpił by tak intensywny rozwój budownictwa i gospodarki. Myślę , Ze Edward Gierek był o wiele lepszym przywódcą niż nieporadny obecnie Tusk.To była postać którą do dziś Ślązacy dobrze wspominają.I do dziś wiele po Nim pozostało.
Należy wystawić mu pomnik w Raciborzu w jakimś crentralnym punkcie np. naprzeciw Urzędu Miasta.
To był prawdziwy mąż stanu na owe czasy, a nie młokos w krótki majteczkach na boisku co tydzień, peplejący i oszukujący społeczeństwo byle się utrzymać na stanowisku.
Wysłuchuję t.zw. polityków, że dziś GIEREK jutro BIERUT,.. Stalin.
A won wy matoły.. Dlaczego nie wypowiedział się żaden „polityk” od rolnictwa lub rolnik ???? Gierek wprowadził renty i emerytury dla rolników a więc i ubezpieczenie,leczenie itd itd. Miliony ludzi ciężkiej pracy na roli znalazło egzystencję CZŁOWIEKA a nie przedmiotu pogardzenia i poniżania – wreszcie skazanego na wegetację i śmierć bez pomocy lekarskiej,na którą nie było go stać. Centralni „politycy” u schyłku swej złodziejskiej egzystencji jakby skazali śląskiego przywódcę na ośmieszenie w Warszawie.Udało się to po części, bo kroki Gierka na poprawe Polski były torpedowane,bojkotowane i dalej paszono się na zakupionych licencjach -które w łapówkowych akcjach zawierano i świadomie chowano do szuflad! Gierek nie dorobił się fortuny,nie strzelał do ludzi, ale nie potrafił złapać za pysk,tak jak onegdaj Piłsudski. BYŁ CZŁOWIEKIEM WYBITNYM !!!!
Podczas kampanii wyborczej w 2010 kaczy trep wielbił Gierka, ale to się chyba nie liczy, bo był na prochach.
Gierek nie był człowiekiem wybitnym, kryzys lat 80 i puste półki to prosta konsekwencja jego „cudu” gospodarczego. Był w mniejszym stopniu politykiem – przyówdcą Polski – niezależnym niż Władysław Gomułka… Dał nam wspaniałe 5-10 lat, ale to wszystko:(
Jakiś nie PISowiec (Remigiusz), przekreslił Gierka, tylko dlatego, że kiedyś – Kaczyński poparł Gierka (chodziło o zadłużenie Polski na budowę miejsc pracy, nowe technologie itp). Czasy PRL-u za Gierka, były lepsze niż za dzisiejszych POpaprańców tuskoludzi. Zauważyłem wtedy, przy okazji tworzenia Socjalistycznych Spółdzielni Produkcyjnych – Kołchozów na wsiach, że proces ten przebiegał bez oporu rolników, na terenach – do 1945 niemieckich. Po prawej stronie Odry proces ten napotykał na olbrzymie opory, podobnie jak we wschodnich rejonach Polski ! ! ! Zastanawie mnie, czy przypadkiem ludność niemiecka, wytresowana przez faszystów do uległości, sprzyjała w utrwalaniu władzy Komunistycznej w Polsce??? To, że dzisiaj mamy nawrót do czasów komunistycznych, daje do myślenia??? Tow. Gierek znał stosunki kapitalistyczne, ale komunistą nie był, mimo,że pełnił funkcję pierwszego w KC PZPR. W obliczu katastrofalnej gospodarki widziano w nim – Ślazaka, który być moze uratuje upadajacy Socjalizm w Polsce??? Pomnika bym mu nie postawił, ale (FUT- Fabryka Urzadzeń Technicznych) obecne RAFAKO powstał w całości w czasach PRL-u (wtedy około 4 tyś miejsc pracy) – jego imieniem ! ! !
Naucz się pisać pisdzielcu.