MEDIA: Na Śląsku zarabia się najwięcej

0

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na Śląsku zarabia się najwięcej. Przeciętne wynagrodzenie w Katowicach w 2012 roku wynosiło 4,9 tys. zł. Najmniej zarabiali mieszkańcy zachodniej części kraju.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna przeciętne wynagrodzenie mieszkańców Katowic w 2012 roku wyniosło 4,9 tys. zł. W tym samym czasie mieszkańcy Warszawy zarabiali 4,8 tys. zł., mieszkańcy Krakowa 3,7 tys. zł, mieszkańcy Opola 3,4 tys. zł, a mieszkańcy Wrocławia 3,6 tys. zł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najmniej zarabia się na zachodzie naszego kraju – w okolicach Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło tam 2,9 tys. zł. Czytając ten artykuł od razu nasuwa się pytanie: skąd się wzięły tak ogromne kwoty? W każdej części Polski znajdują się grupy zawodowe, które windują zarobki. Na Śląsku są to na przykład górnicy, a w Warszawie pracownicy centrali ogromnych przedsiębiorstw, które zatrudniają specjalistów.

- reklama -

Dziennik Gazeta Prawna zwraca także uwagę na duże rozwarstwienie płacowe pomiędzy miastami, w których zarabia się najwięcej oraz miastami, w których zarabia się najmniej. Specjaliści ostrzegają, że będzie jeszcze gorzej. – Mniejsze ośrodki miejskie w najbliższym czasie odczują spowolnienie gospodarcze bardziej niż duże aglomeracje. Ze stopniowym zacieraniem w płacach między miastami będziemy mieli do czynienia dopiero wtedy, gdy powróci lepsza koniunktura i poprawi się sytuacja na rynku pracy – czytamy w GP.

 

/p/

 

 

 

———————————————————

 

Czytaj również:

 

M. Migalski: Czy Gerard Depardieu jest nieskończenie głupi?

O naszym europośle znów głośno, tym razem po liście, który wysłał do aktora G. Depardieu po przyjęciu przez niego obywatelstwa Rosji. "Albo jest Pan nieskończenie głupi, albo nieświadomy słów, jakie wypowiada” – napisał.

 

Uzależnienia i patologie w Raciborzu: kto z nimi walczy?

Został rozstrzygnięty zorganizowany przez władze miasta konkurs na przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Kto i za ile będzie z nimi walczył w 2013 roku?

Zmiany w emeryturach górniczych: kto straci przywileje?

Donald Tusk dwukrotnie mówił o zmianach w emeryturach górniczych, których efektem będzie ograniczenie przywilejów górników. Ministrowie gospodarki i pracy zapewniają, że projekt ustawy jest już przygotowany.


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here