Likwidacja Ekonomika: kto jest winien awantury?

Likwidacja ZSE w Raciborzu wywołała lawinę protestów, których adresatami są powiatowi radni, a przede wszystkim starosta. Radni bronią się i wskazują, że uchybienia leżą po stronie nauczycieli pracujących nad porozumieniem… Delegacja uczniów, rodziców uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu wzięła udział w obradach Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatu Raciborskiego. Członkowie delegacji protestowali przeciwko likwidacji ZSE, który ich zdaniem jest wizytówką Raciborza – uczniowie są kształceni w przyszłościowych kierunkach, po których łatwo o pracę. Ponadto na tle innych raciborskich szkół osiągają dobre wyniki na maturze i egzaminach zawodowych.

W gorącej dyskusji, która się wywiązała przodowali przedstawiciele rodziców uczniów uczęszczających do ZSE i niektórych z radnych – w szczególności Adrian Plura, Piotr Olender, starosta Adam Hajduk i Teresa Frencel. Zdaniem radnych likwidacja szkoły jest konieczna ze względu na fatalne wyniki zeszłorocznego naboru i fatalne prognozy naboru przyszłorocznego. Te argumenty radnych nie przemawiały do rodziców uczniów, nauczycieli i uczniów, którzy uważają, że prognozy nie są miarodajne, a jeden słaby nabór nie powinien przesądzać o sprawie.

- reklama -

W czasie obrad komisji wyszło na jaw, że uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów byli niedoinformowani w kwestii przebiegu likwidacji ZSE i włączenia go do Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Nie wiedzieli oni, że planowane działania zostały wypracowane przez przedstawicieli grona nauczycielskiego obu szkół. Radny Plura wskazał, że pierwotnie wysunął propozycję likwidacji zarówno ZSE jak i ZSZ, jednakże pracujący w zespole zajmującym się tą kwestią nauczyciele odrzucili to rozwiązanie i uznali, że likwidacja "ekonomika" będzie lepszym wyjściem.

Protestujący przeciwko likwidacji szkoły nie wiedzieli również, że siedzibą przyszłej placówki będzie gmach przy Gimnazjalnej, a w perspektywie czasu zmianie ma ulec również nazwa szkoły – "połączone" placówki najprawdopodobniej będą nazywać się Zespołem Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Te informacje w pewnym stopniu złagodziły bojowe nastroje uczniów i ich rodziców, choć nadal nie ustępowali w kwestii likwidacji szkoły.


Przewodniczącemu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Powiatu Raciborskiego Adrianowi Plurze z trudem udawało się panować nad gniewem rodziców uczniów ZSE.
Radny Olender pytał na ile reprezentacja ZSE, która brała udział w pracach nad sposobem rozwiązania problemu obu szkół była reprezentatywną dla całego grona pedagogicznego szkoły, a także jego uczniów, skoro żadne z ustaleń, które padły podczas prac tego zespołu nie były z nimi konsultowane. Radna Teresa Frencel uważa, że reprezentanci ZSE nie dzielili się postępami prac zespołu z resztą osób związanych ze szkołą, gdyż nie otrzymali na to "delegacji". Ten głos wywołał niebywałe zdziwienie u radnego Leonarda Fulneczka, któremu nie mieści się w głowie, aby rzeczeni nauczyciele nie rozmawiali o pracach w zespole ze swoimi koleżankami i kolegami z pracy.

Radni wyjaśnili również, że głosowana we wtorek uchwała będzie intencyjną – trudno więc zarzucić im brak woli do prowadzenia rozmów, gdyż te, dotyczące szczegółów porozumienia będą prowadzone do maja i dopiero wówczas zostaną sfinalizowane stosowną uchwałą.


Protestujący pod oknami starostwa uczniowie ZSE byli doskonale słyszalni w czasie obrad komisji oświaty (fot. Paulina Krupińska). Protest przeciwko likwidacji ZSE – zdjęcia .
Ta argumentacja nie przekonała rodziców, którzy wyjście z sytuacji widzą w likwidacji obu szkół i powołaniu do życia na ich miejsce nowej placówki. Z pojednawczą propozycją, która również przypadła do gustu rodzicom, wystąpił radny Leonard Fulneczek: wpisać w uzasadnieniu do uchwały intencyjnej przyszłą nazwę placówki? To jednak może okazać się niemożliwe, gdyż nazwa ta powinna zostać zaakceptowana przez członków grona pedagogicznego ZSE i ZSZ, którzy wypracowali szczegóły oprotestowywanego obecnie porozumienia. Jeśli zdążą, zapis ten znajdzie się w uchwale, jeśli nie… Nie.

Na wyjaśnienie tej kontrowersyjnej sprawy przyjdzie poczekać nam do Sesji Rady Powiatu Raciborskiego, która jest zaplanowana na 30 stycznia 2013 roku.

/żet/

——————————————————————————————————————– 

Kontrowersje, które pojawiły się przy okazji likwidacji ZSE nie są nowością… O potrzebie prowadzenia szerokich konsultacji było głośno przy okazji zamierzeń likwidacji ZSZ i włączenia go do Zespołu Szkół Budowlanych.

Zobacz również wideo:

Szkolnictwo zawodowe w kraju przeżywa renesans

Potrzeba dyskusji i konsultacji ws. łączenia szkół

Informacja o zamiarze łączenia szkół to strzał w kolano

Polecamy również:

"Bez ekonomika Racibórz znika – ona jest naszą przyszłością" – uczniowie ZSE przemaszerowali ulicami miasta pod budynek starostwa (zdjęcia). Protest w sprawie likwidacji ekonomika – wideo.

– Robimy to, żebyście za kilka lat mieli pracę, a uczniowie możliwość kształcenia w większej ilości kierunków – w ten sposób starosta przekonywał nauczycieli ekonomika o konieczności włączenia ich placówki do ZSZ.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj