Niewiele samorządów korzysta z możliwości ubiegania się o unijne i krajowe środki pomocowe na rewitalizację terenów zniszczonych przez przemysł. Można to zmienić, jednakże potrzebna do tego jest wizja.
Podstawowym problemem – tłumaczył Bernard Błaszczyk – jest to, że od WFOŚiGW gmina może dostać dotację wyłącznie na cele przyrodnicze, a nie inwestycyjne. Ale to nie znaczy, że nic nie da się zrobić. Trzeba tylko poczekać ok. pięciu lat, żeby zniszczona ziemia mogła się odrodzić, a wtedy będąc zadbanym terenem zielonym stanie się atrakcyjna dla inwestorów. Trzeba mieć wizję przekształcenia tego terenu, w dłuższej perspektywie – mówił B. Błaszczyk.
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:
Polecamy również:
Nadchodzi era domów energooszczędnych
Podczas zorganizowanej w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum konferencji WFOŚiGW w Katowicach podsumował efekty pilotażowej linii kredytowej o nazwie "dom energooszczędny".
Co można zyskać na budownictwie niskoenergetycznym?
Na budowę niskoenergetycznego domu można otrzymać preferencyjny kredyt finansowany ze środków WFOŚiGW. Jak taki dom działa w praktyce? O tym można przekonać się w katowickim Euro-Centrum.
Zaproszenie do nowej akcji ekologicznej
WFOŚiGW w Katowicach zaprasza organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją ekologiczną i ochroną środowiska na spotkanie informacyjne w sprawie planowanej akcji ekologicznej.