Sprzedawcy opału w Raciborzu oszukują sprzedając węgiel gorszej jakości niż deklarują – alarmują Franciszek Mandrysz i Tomasz Kusy. Radni chcą, by prezydent spróbował ukrócić ten proceder, gdyż jest to zjawisko nagminne.
Temat wywołał podczas posiedzenia miejskiej komisji budżetu Franciszek Mandrysz. Zauważył on, iż w Raciborzu niemożliwością jest zakup ekogroszku dobrej jakości, gdyż nawet renomowane firmy sprzedają fatalne paliwo. – Mielą na miejscu wszystko, kamienie nie kamienie, i sprzedają to jako ekogroszek – zauważył. W jego opinii kłopot z zakupem pełnowartościowego groszku, wespół z ponad dwukrotnie wyższą jego ceną niż jeszcze kilka lat temu, odstraszają raciborzan od wymiany pieców na ekologiczne.
Rewelacje Mandrysza potwierdził Tomasz Kusy. Niedawno na swój koszt zlecił badanie zakupionego opału i wyszło, iż jest on dużo mniej kaloryczny niż deklarował sprzedawca. Ten zachował się fair i opuścił cenę, ale to w Raciborzu wyjątek. Większość składów zabezpiecza się przed roszczeniami zawierając w umowie kupna zapis, który zamyka drogę do reklamacji nawet w wypadku potwierdzenia gorszej jakości (dotyczy to zarówno kaloryczności, zanieczyszczeń jak i parametrów chemicznych).
Obydwaj radni zwrócili się do prezydenta z prośbą, by wespół z magistrackim wydziałem ochrony środowiska i inspekcją handlową skontrolował które punkty uczciwie traktują klientów, które zaś oszukują. – Wdzięczni będą zarówno ci co węglem palą, jak i ci którzy efekty spalania wdychają – podkreślił Kusy.
Prezydent przyznał, iż proceder taki rzeczywiście nosi znamiona oszustwa, nie był jednak pewien, czy samorząd dysponuje odpowiednimi instrumentami do zwalczania go. Jedyne co pozostaje, to przekazywanie uwag zgłaszanych przez mieszkańców odpowiednim inspekcjom. Ważne w tym przypadku jest informowanie, które składy prowadzą nieuczciwe praktyki. Na razie zastanowi się nad opracowaniem poradnika dla mieszkańców, co należy uczynić w przypadku, gdy zostało się oszukanym.
/ps/
————————————————
patrz także:
Górnik nie dostaje ekogroszku, więc nie chce zmienić pieca
Coraz mniejszą popularnością cieszą się programy wymiany źródeł ciepła na opalane ekopaliwem, współfinansowane przez gminę. Franciszek Mandrysz ma pomysł jak to zmienić. Potrzebna tylko pomoc kopalni.
Deputat w ekogroszku? Jest odpowiedź spółek węglowych
Informacja dla górników z Raciborza, którzy chcą wymienić piec na ekologiczny, a dotychczas wstrzymywało ich to, że mieli węgiel z kopalni w ramach deputatu. Spółki wypowiedziały się w sprawie ekogroszku.
F. Mandrysz: Wystrzelać dziki, nim nam zniszczą arboretum
Inwestujemy duże pieniądze, a wystarczy jedna noc by dziki doszczętnie zniszczyły cenne rośliny. Nawet zaczarowany ogród nie jest bezpieczny – ostrzega radny proponując zmianę przepisów, by pozwalały na odstrzał zwierząt.
Proponowałem Prezydentowi, aby handlem węglem – ze względu właśnie na politykę EKO zajął się np. Zaklad Komunalny – jako firma po prostu. Byłoby lepiej dla Miasta (perspektywa dalszego istnienia Zakładu, lepsza-bo kontrolowana jakość opału). A dodatkowo Zakład Komunalny mógłby oferować piece ekologiczne, solary, itp – byłoby tańsze być może.
bezradni w tak prostej sprawie ?
To sprawa nie dla ,,pREZYDENTA,, a dla ,,inspektorów handlowych,, oraz ewentualnie … prokuratora, że[b] [/b]o ,,wolnym rynku,, zamilknę.
Była juz też taka firma ,,mieszająca,, i gdzie ona jest dzisiaj ?
Kaloryczność to pikuś. Ciężko udowodnić, więc ludzie odpuszczają, bo kupic trzeba. Ludzie się nie znają, różni kupują. Ale radzę pilnować ile waży samochód pusty, a potem z węglem. Potrafią oszwabić nawet 100-150Kg na tone. Kiedyś zrobiłem prubę.Zamówiłem ,nie napiszę gdzie, telefonicznie, potem obserwowałem z za płota. Jak węglarka była gotowa do wyjazdu, wszedłem na plac, poprosiłem o zważenie. Trochę było awantury, w końcu auto wjechało na wagę. Po zrzuceniu ładunku było 900 kilo lżejsze. 100 mniej załadowali jak zamówiłem. Właściciel-dureń że to niby fadromista, głupio tłumaczył. Dobrze radzę, zamawiasz, pilnuj ile ładują. Sąsiad zamówił orzech, przywieźli mu wymieszany orzech z groszkiem. Tak nas ciulają. Dobrze, że ktoś wreszcie o tym głośno powiedział.
Problem poruszony przez radnych istnieje już kilkanaście lat. Ja też naciąłem się kilka razy na ekogroszku, głównie ze składu przy ul. Kościuszki i go zwróciłem.Opał mimo iż polecany z renomowanej kopalni Chwałowice czy Piast słabo się palił, w popiele było dużo spieków, urywały się zawleczki z napędu ślimaka . Właściciele składów często tłumaczą nam, że nie potrafimy odpowiednio wyregulować sterownika a na przywieziony przez dilerów opał otrzymali certyfikaty z kopalni.Nie mam już do tego precederu zaufania tak jak do wagi przywiezionego opału. Proszę o kontrolę PIH. Już do nich napisałem. Swoją drogą sprawą zainteresujemy organy ścigania. Kopalnie też nie przestrzegają norm co do wielkości groszku. Są za duże kawałki które potem ślimak musi przy podaży mielić i tak zdarzają się częste awarie pieców ekologicznych. Przed trzema laty Pan Prezydent załatwił bezpośrednio z kopalni ekogroszek po cenach przystępnych dla tych którzy skorzystali z dopłat do niskiej emisji. To był dobry opał.Proszę o uwagi i wymianę doświadczeń na temat palenia w piecach retortowych.
Węgielna składnicach nie jest zadaszony. Nasiąka deszczem i śniegiem. Ta wilgoć powoduje większą wagę. I znowu jesteśmy oszukiwani bo płacimy za wodę.
Hm… Ja też nie znoszę nieuczciwych ludzi.
Bardzo dobry temat, na czasie! Proponuję stworzyć ranking, gdzie warto kupować. Ja osobiście, nim zdecydowałem się na retortę, w węgiel zaopatrywałem się u Surisia na Źródlanej. Groszek najlepszy ma Casto, ale w R-rzu to nie sztuka. Warto poszukać w Wodzisławiu, Pszowie, Kędzierzynie. Odradzam natomiast węgiel z Czech. Więcej popiołu niż ciepła.
Przepraszam Użytkownika, który już się tak podpisał. Dzisiaj 22:47
Nie zauważyłem wcześniej.
olac wegiel palcie gazem
Palą stare opony ,płyty wiórowe, plastykowe butelki, po cholere komuś jakiś groszek eko? Ciepło jest? Jest. Za darmoche.
Proponuję właścicielom pieców retortowych spotkanie ze specjalistą jednej z firm produkujących te urządzenia na temat obsługi i ustawiania sterownika oraz usuwania awarii. Można by także pomyśleć o wspólnym sprowadzaniu dobrego i tańszego ekogroszku.. Powinno to także być w sferze zaintertesowania Urzędu Miasta z przyczyn ekologicznych. ” Czystsze niebo nad Raciborzem”.