4 koncepcje na Skwer im. Ks. Prałata S. Pieczki za 1,2 mln

12

W Urzędzie Miasta zaprezentowano cztery koncepcje zagospodarowania Skweru im. Ks. Prałata Stefana Pieczki. Wśród zebranych na sali rozgorzała dyskusja, która z nich jest najlepszą.  Jak będzie wyglądał Skwer im. Ks. Prałata Stefana Pieczki? Jacek Hajkowski wykonał na zlecenie miasta cztery koncepcje jego rewitalizacji, jedna ciekawa od drugiej. W czasie prezentacji wizualizacji rozgorzała dyskusja na temat wyboru, tej najlepszej. Cechą wspólną wszystkich czterech wariantów jest niewyburzanie znajdującej się tam niecki i niewielka ingerencja w zieleń tego terenu. Która z koncepcji podoba Wam się najbardziej?

- reklama -
Koncepcja I.
Jej główną osią jest figura św. Nepomucena i wieża kościoła farnego. Przechodzące przez skwer drogi krzyżują się przez poprzez nieckę z ulicami Nową i Szewską. Sama fontanna jest wypłycona i można do niej wejść. Ławki mają formę odbiegającą od tradycyjnej – wielokątów. W tej koncepcji przewidziane jest również postawienie niewielkiego pawilonu o funkcji usługowo – gastronomicznej i figury ks. prałata.

Koncepcja II.
Krzyżujące się ze sobą ścieżki w trójkąty ścieżki poprzedniej koncepcji ustępują miejsca prostokątnej, klasycznej siatce, w której zawierają się wyspy i zieleńce. W miejsce pawilonu ustawione są wysokie stoliki, przy których można  np. zjeść własny posiłek.

Koncepcja III.
Na skwer nałożona jest siatka prostopadłościanów o nieregularnej długości boków (w czym tkwi ich urok). Punktem centralnym tego rozwiązania jest nowa, dzielona na trzy segmenty fontanna, z których pierwszy zawiera niewielkie tryskacze z wodą, drugi nie posiada tryskaczy – tylko spokojną taflę, dysze z których w nieregularnych odstępach czasu wytryskuje woda, co z pewnością stanowiłoby atrakcje dla dzieci i młodzieży. W tym wariancie również znalazło się miejsce dla pawiloniku i niewielkiego akcentu plastycznego.


Koncepcja IV.
Najbardziej awangardowa, szczególnie atrakcyjna nocą. Fontanna nakryta jest rurową, oświetlaną ledowo konstrukcją, która przypomina średniowieczne sklepienie. W miejsce pawilonu umiejscowiony jest niewielki placyk z ławeczkami i stolikami.

/żet/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Co zrobić z "czarnym placem"?

Teren naprzeciwko kościoła na Ostrogu jest w 1/3 zagospodarowany na potrzeby parkingowe. Zdecydowana większość tego obszaru nie jest wykorzystana. Radny Myśliwy zainteresował się, jakie zamiary ma miasto względem placu.

Radny chce raciborskiego Central Parku na pl. Długosza

Robertowi Myśliwemu marzy się na pl. Długosza oaza zieleni, zintegrowana w jeden organizm z parkiem Moniuszki i skwerem ks. Pieczki, coś na wzór Central Parku w Nowym Jorku. Radny proponuje debatę na ten temat.

Strategia zabawą dla urzędników za pieniądze podatnika?

– Bawimy się pieniędzmi podatników. Protestuję przeciwko okradaniu obywateli – oburza się Ryszard Frączek w odniesieniu do prac nad strategią rozwoju. Jego zdaniem przy aktualizacji zabrakło analizy poprzednich strategii.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

12 KOMENTARZE

  1. To jest/będzie) plac na miarę naszych możliwości. My tym placem otwieramy oczy niedowiarkom. Mówimy: to jest nasz plac, przez nas
    zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!

  2. Wystasrczyło by wyremontować istniejący stan i wkomponować więcej zieleni oraz kwiatów. fontannę podświetlić. Koszty na pewno były by o wiele mniejsze w granicach 300 tyś zł. Ks. prał Pieczka na pewno by powiedział : Jest jeszcze tyle innych potrzeb w tym mieście.Budżet miasta jest zadłużony. Brak dobrego gospodarza w Raciborzu.
    Oszczędnie panowie , oszczędnie. Bieda się rozszerza.Zamiast igrzysk dajcie chleba.

  3. Moim zdaniem im więcej zieleni na tym terenie tym lepiej. Obecny stan wizualny tego miejsca jest nie do przyjęcia w tak centralnej części miasta! Obszar ten powinien być swojego rodzaju wizytówka miasta. Miejsce to powinno stanowić atrakcyjną przestrzeń publiczną i zachęcać do przebywania w niej. Osobiście najbardziej podoba mi się koncepcja nr II, zieleń jest widoczna, dużo ławek, stoliki do zjedzenia posiłku- jak najbardziej zachęcające miejsce do chwilowego wypoczynku.

  4. Co wy baby macie z tą zielenią w mieście? Wszędzie byście chciały miec widoki za oknem na las. To się wyprowadźcie pod las do Szymocic czy gdzies indziej. To jest miasto i powinno mieć cechy urbanistyczne a nie agrarne. Zieleni w Raciborzu i tak jest już za dużo. To ma być skwer, czynnik miastotwórczy, czy knieje?

  5. Zgadzam się w pełni z Oszczędnym Raciborzaninem! Ładne, ale po co? Czy gdyby podejść do każdego entuzjasty tego pomysłu i powiedzieć: wyciągnij na to z portfela 40 złotych, to ktoś by to rzeczywiście zrobił? Ale z podatków można, bo podatki od wszystkich, czyli tak jakby od nikogo…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here