13 maja 1992 roku papież Jan Paweł II w piśmie skierowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ustanowił Światowy Dzień Chorego, który Kościół Katolicki obchodzi 12 lutego.Decyzja zapadła w dniu 75 rocznicy Objawień Fatimskich i 11 rocznicy zamachu na życie Ojca Świętego. Natomiast 11 lutego Kościół wspomina pierwsze objawienia Maryi we francuskiej miejscowości Lourdes. Tam od wielu lat przybywają codziennie rzesze chorych z całego świata, aby uprosić za pośrednictwem Maryi łaski zdrowia a także ulgę w cierpieniu. Miejsce to słynie z licznych cudów i uzdrowień.
W tym roku 11 lutego w dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, uroczyste obchody XXI Światowego Dnia Chorego odbędą się w sanktuarium maryjnym w Altotting.
W dniu Światowego Dnia Chorego w parafiach odprawiane są Msze św. w intencji chorych połączone z nabożeństwem błagalnym, sakramentem namaszczenia chorych i Błogosławieństwem Lurdzkim. Wierni modlą się również za wszystkich którzy się chorymi opiekują, przynoszą ulgę w cierpieniu i leczą z różnych chorób a często z poświęceniem ratują ludzkie życie.
Warto w tym dniu zastanowić się, czy wśród naszych krewnych, znajomych albo sąsiadów są osoby chore i niepełnosprawne, przebywające w szpitalu, hospicjum, Domu Pomocy Społecznej albo przykute do łoża boleści w czterech ścianach swoich mieszkań.
Mamy szczególną okazję aby ich odwiedzić, pocieszyć, przekazać słowa otuchy, które mogą im przynieść chwile radości i ulgi w cierpieniu ale nade wszystko poczucie ludzkiej godności z tego, iż ktoś o nich jeszcze pamięta.
A jeżeli to jest niemożliwe, pamiętajmy o nich w modlitwie.
/K.N./
Ciekaw jestem ilu z Was odwiedziło swoich znanych i najbiższych chorych. Czy znowu nie potrafiiśmy znależć dla nich trochę czasu? Oni na pewno czekali z łezką w oku.
a ty robisz to tylko w „dzień chorego”? bo chyba nie o to się rozchodzi…………