Brak słońca powoduje u wielu ludzi obniżenie nastroju, a nawet depresję. Tegoroczny luty był w Raciborzu najmniej słonecznym miesiącem od kilkudziesięciu lat: promieniami słonecznymi cieszyliśmy się niespełna 22 godziny.
Analizując cały okres zimowy 2012/2013, czyli miesiące od grudnia do lutego w rejonie Raciborza należy stwierdzić, iż był on lekko chłodny, z całkowitą sumą opadów nie odbiegającą od normy. – Na uwagę zasługuje jednak fakt, że był to okres pochmurny, z usłonecznieniem stanowiącym zaledwie 69 % normy dla całego okresu zimowego. Mniej godzin z usłonecznieniem notowano w tym rejonie jedynie w okresach zimowych 1995/96, 1998/99 oraz 2009/2010. Jednak tegoroczny luty, w którym wystąpiło aż 25 dni pochmurnych (przy przeciętnej 14 dni) oraz zaledwie 21,7 godz. z usłonecznieniem (przy przeciętnej dla tego miesiąca 62,7 godz.) jest w okresie od co najmniej 1966 r. (czyli od kiedy prowadzone są pomiary – red.) rekordowo pochmurnym lutym – tłumaczy Grażyna Bebłot z katowickiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wielu osobom, szczególnie wrażliwym na pogodę, brak słońca dawał się szczególnie we znaki.
Bilans pogodowy poszczególnych miesięcy oczywiście jest zróżnicowany. Grudzień był miesiącem chłodnym i suchym, ale najbardziej pogodnym z tej zimy. Suma usłonecznienia, 52,5 godz., stanowiła 159 % normy dla tego miesiąca. Styczeń był miesiącem lekko chłodnym i bardzo wilgotnym. Całkowita suma opadów stanowiła aż 170 % normy opadowej dla tego miesiąca. Było znacznie więcej niż przeciętnie dni pochmurnych oraz niewielka, stanowiąca 50 % normy suma usłonecznienia. Luty termicznie i wilgotnościowo nie odbiegał od przeciętnego lutego, był jednak, jak wspomniano powyżej, rekordowo pochmurny.
oprac. /ps/