Kontrowersje wokół naboru do szkół na rok szkolny 2012/2013 skłoniły radnych do wprowadzenia modyfikacji w systemie: odrębne zasady będą dotyczyć szkół ogólnokształcących, zawodowych i techników. Nabór do szkół ponadgimnazjalnych na roku szkolny 2012/2013 wzbudził tyle kontrowersji, że radni powiatu raciborskiego zdecydowali o pochyleniu się raz jeszcze nad tym problemem, tak aby w przyszłości nie doszło do kolejnych konfliktów na tym tle.
Z analizy radnych wynika, że jedną z przyczyn problemów związanych z naborem (konieczność zamykania w jego trakcie kolejnych, niepełnych oddziałów, co w przypadku wystąpienia podobnej sytuacji w kilku szkołach wiążę się z trudnymi decyzjami), było przygotowywanie przez szkoły ponadgimnazjalne zbyt szerokiej oferty edukacyjnej (skoro w roku "x" szkole "y" udało się otworzyć np. pięć oddziałów, to nie ma podstaw do tego, aby dyrekcja placówki sądziła, że w nowym roku szkolnym uda się otworzyć osiem oddziałów – prowadzenie tego typu polityki jest po prostu szkodliwe).
Dlatego radni zamierzają ustalić prosty zapis mówiący o tym, ile oddziałów każda ze szkół może starać się otworzyć ogłaszając nabór. Regulacja będzie opierać się na średniej ilości oddziałów otwartych w trzech poprzednich latach powiększonej o 10 proc. tej średniej. – Będzie mniej ruchów "zamykających" i mniej uczniów będzie "robionych w konia" – wyraził się o rozwiązaniu – kolokwialnie, ale rzeczowo – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Powiatu Raciborskiego Adrian Plura. Jednocześnie z tą regulacją będzie funkcjonowało obostrzenie dotyczące liceów ogólnokształcących, w myśl którego szkołom tym będzie przysługiwać pula maksymalnie 1/3 ze wszystkich otwieranych przez szkoły ponadgimnazjalne w dawnym roku szkolnym oddziałów. Zapis ten jest zgodny z ogólną strategią oświatową rady powiatu raciborskiego, która dąży do przywrócenia odpowiedniego stosunku pomiędzy szkolnictwem ogólnokształcącym a zawodowym i technicznym, który to stosunek w latach ubiegłych uległ zachwianiu (co było zjawiskiem typowym dla całego kraju).
Kolejne regulacje będą dotyczyć minimalnej ilości uczniów w klasach poszczególnego typu. Dla szkół ogólnokształcących minimalna liczba uczniów w danym oddziale zostanie ustalona na 29. Klasy w technikach i szkołach zawodowych będą musiały liczyć min. 24 uczniów (dla klas dwuzawodowych, przy czym grupa z jednego profilu musi liczyć min. 10 uczniów) lub 30 uczniów (w przypadku klasy łączącej trzy profile zawodowe). Dla każdej z podanych wyżej wartości będzie obowiązywała tolerancja "jednego" ucznia, choć decyzje w tej sprawie będą zależne od zarządu powiatu. Również zarząd powiatu będzie decydował o otwarciu – lub nie – klasy o profilu wielozawodowym (więcej niż 3 zawody). W każdej z klas naukę będzie mogło pobierać maksymalnie 32 uczniów.
Przewodniczący powiatowej komisji oświaty, radny A. Plura, zaproponował również, aby w procedurze naborowej, przy podejmowania przez zarząd powiatu decyzji o zamykaniu poszczególnych i niepełnych oddziałów, zarząd brał pod uwagę dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, co w żadnym wypadku nie ma ograniczać autonomiczności zarządu w podejmowaniu decyzji, ale powinno ukrócić patologie, do których rzekomo doszło przy procedurze naborowej w roku szkolnym 2012/2013. Wicestarosta Andrzej Chroboczek tłumaczył, że w kluczowym momencie naboru decyzje muszą być podejmowane szybko i nie wyobraża sobie, żeby dyrektorzy byli w stanie dojść w tych kwestiach do porozumienia w przeciągu kilkunastu minut, ale – naciskany przez radnego Plurę – zgodził się na wprowadzenie tego rozwiązania.
/żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Wspaniałe "Wagary z Ekonomikiem"[WIDEO]
"Wagary z Ekonomikiem" okazały się strzałem w dziesiątkę (wideo). Ciekawe prezentacje możliwości szkoły i talentów uczniów dały gimnazjalistom możliwość posmakowania wyjątkowej atmosfery ZSE.
Ekonomik zwycięża. Likwidacja najwcześniej we wrześniu 2014
Wiadomo już, że w przyszłym roku szkolnym 2013/2014 ZSE w Raciborzu nadal będzie funkcjonować. Zgodnie z prawem, likwidacja którejkolwiek szkoły średniej w Raciborzu będzie mogła nastąpić najwcześniej we wrześniu 2014 roku.
Fatalny nabór ekonomika przedmiotem dyskusji komisji oświaty
Wicestarosta A. Chroboczek wyjaśniał nauczycielom kulisy zamykania poszczególnych oddziałów przy naborze do szkół na rok 2012/2013. Najwięcej żalu do włodarzy powiatu mają nauczyciele ekonomika – zdjęcia.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–